83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Oficjalne obchody w całej Polsce [PROGRAM]

Uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej zaplanowano w całej Polsce. Andrzej Duda nad ranem był obecny na Westerplatte, Mateusz Morawiecki bierze udział w obchodach w Wieluniu.

W całej Polsce zaplanowano na czwartek obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godziną 5:00 uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, gdzie 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie, niemal całkowicie zniszczonym wskutek niemieckiego nalotu.

Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

1 września. Uroczystości na Westerplatte

Prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystości organizowanej przez Wojsko Polskie na Westerplatte. Tradycyjnie o 4:45 zawyły syreny alarmowe, upamiętniające otwarcie przez niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" ognia na Wojskową Składnicę Tranzytową. Podczas uroczystości głos zabiorą prezydent i minister obrony narodowej, odczytano Apel Pamięci, przewidziano też odezwę harcerzy.

W ciągu dnia w Gdańsku obchody odbędą się między innymi na Placu Obrońców Poczty Polskiej oraz przy dawnej Victoriaschule - więzieniu, w którym w pierwszych dniach wojny przetrzymywano i torturowano Polaków z Gdańska.

Mateusz Morawiecki w Wieluniu

Symbolem cywilnych ofiar początku wojny stał się Wieluń, w 1939 roku leżący nieopodal granicy z III Rzeszą Niemiecką. O 4:40 na Placu Legionów rozpoczęła się uroczystość w hołdzie ofiarom bombardowania śpiącego miasta. W tych obchodach wziął udział premier Mateusz Morawiecki. O 11:00 rozpocznie się msza święta na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary. Zaś wieczorem - o 21:00 - prapremiera "Oratorium dla Wielunia" Krzesimira Dębskiego.

Liczba ofiar niemieckiego nalotu na Wieluń jest niejasna. Instytut Pamięci Narodowej potwierdził w śledztwie śmierć co najmniej 127 osób. Prokuratorzy IPN nie wykluczyli jednocześnie, że ofiar mogło być nawet kilkaset. Podawana często liczba 1200 osób, które poniosły śmierć, może według badaczy dotyczyć ofiar z całego powiatu wieluńskiego z tego okresu.

Uroczystości dla kombatantów

Dziś obchodzony jest Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje w Warszawie uroczystości w hołdzie bohaterskim Obrońcom Ojczyzny 1939 roku oraz wszystkim walczącym o wolność naszego kraju podczas II wojny światowej. O 11:00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpocznie się Apel Pamięci połączony z ceremonią wręczenia medali "Pro Patria". Planowane jest także wystąpienie szefa UdsKiOR Jana Józefa Kasprzyka.

Andrzej Duda na WesterplatteAndrzej Duda na Westerplatte: Rosja chce trzymać inne narody za gardło

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w całej Polsce

Lublin

Wieczorne uroczystości z udziałem marszałkini Sejmu Elżbiety Witek i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbędą się o 18:00 we Frampolu na Lubelszczyźnie. 13 września 1939 roku niemieckie lotnictwo zbombardowało Frampol, niszcząc ponad 80 procent zabudowy miasta.

Kraków

83. rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętni także Kraków. O 9:00 odprawiona zostanie msza święta w katedrze wawelskiej. Natomiast o 10:30 zaplanowano uroczystości na cmentarzu Rakowickim przy Pomniku Żołnierzy Września i Armii "Kraków".

Kielce

Kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zachęca dziś do uczestnictwa w akcji "Zapal znicz dla Westerplatczyka". W tym roku pracownicy kieleckiej Delegatury IPN odwiedzą groby żołnierzy znajdujące się w Skarżysku Kościelnym, Starachowicach, Chybicach, Krynkach, Sarnówku Dużym, Cedzynie, Brzezinach, Pierzchnicy, Mniowie, Piekoszowie i Kozłowie.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Gdańsk

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, o 19.00 rozpocznie się koncert Niepodległości zatytułowany "Leśni". Jest to 44 edycja projektu muzycznego, realizowanego od 14 lat i cieszącego się dużym zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą.

Warszawa

O 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się prezentacja raportu o polskich stratach wojennych. W wydarzeniu wezmą udział: premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W raporcie mają zostać uwzględnione zarówno zniszczenia polskich miast, infrastruktury i przemysłu, jak i utracony potencjał ekonomiczny, związany z zamordowaniem milionów polskich obywateli.

O 10.00 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie na dziedzińcu ministerstwa kultury udział w wernisażu trzech wystaw, upamiętniających 83. rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę: "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39".

Rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa była najbardziej niszczycielskim i krwawym konfliktem w dziejach ludzkości. Rozpoczęła się napaścią Niemiec na Polskę. Trwała 6 lat, zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów obywateli polskich. Objęła zasięgiem działań prawie cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.

1 września 1939 roku rozpoczęła się wojna obronna Polski, zwana też kampanią wrześniową. Ta obrona naszego terytorium przed agresją niemiecką, była jednocześnie pierwszym etapem II wojny światowej. Wojsko Polskie stawiło zbrojny opór niemieckiemu najeźdźcy, oczekując na reakcję i pomoc sojuszników. Jednak gdy 3 września Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę III Rzeszy Niemieckiej, nie podjęły rzeczywistych działań wojennych.

17 września 1939 roku inwazję na Polskę, bez wypowiedzenia wojny, rozpoczęła od wschodu Armia Czerwona. Atak Niemiec i Związku Sowieckiego był następstwem podpisania przez te totalitarne państwa paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół w efekcie podzielił Europę Środkową na strefy wpływów. Na mocy tego dokumentu Hitler i Stalin przeprowadzili rozbiór Polski. Armia Czerwona mordowała jeńców i masakrowała ludność cywilną, a propaganda sowiecka przedstawiała atak jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi".

***************

Więcej o: