Premier Mateusz Morawiecki przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i trzeci stopień alarmowy CRP

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Są one związane z możliwym wystąpieniem ataków terrorystycznych.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające do 30 listopada 2022 roku, do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co to oznacza?

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki ma zamiar zaproponować w Brukseli wstrzymanie samolotów do Białorusi i z niej. "Doszło do aktu rządowego terroryzmu ze strony Białorusi"

Mateusz Morawiecki przedłużył drugi stopnień alarmowy BRAVO - co oznacza?

W związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie, a także ze wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej, 1 sierpnia wprowadzono drugi stopnień alarmowy BRAVO, który ma charakter prewencyjny. "Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany" - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Początkowo drugi stopień alarmowy BRAVO miał obowiązywać do 31 sierpnia. Premier Mateusz Morawiecki przedłużył go jednak do 30 listopada 2022 r. do godz. 23:59 na terenie całego kraju obowiązywanie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Gospodarka. Premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju Jadwiga EmilewiczAfera mailowa. "Jadwiga, był zakaz". Morawiecki dyscyplinował Emilewicz

Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni 

Drugim stopniem alarmowym, który przedłużono do tej samej daty, co BRAVO, jest CRP. "CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśnia RCB. Stopień alarmowy CPR obowiązuje na terenie całej Polski. Wprowadzone stopnie alarmowe są przede wszystkim znakiem dla służb, żeby były przygotowanie do podjęcia działań.

Przemysław CzarnekNauka strzelania w szkołach. Nie ma strzelnic, ani pieniędzy

Więcej o: