Nowe przedmioty w szkole od 1 września. Nie tylko HiT. Będzie też strzelanie

Od roku szkolnego 2022/2023 uczniowie szkół ponadpodstawowych będą się uczyli nowych przedmiotów. Na planach lekcji pojawi się nie tylko historia i teraźniejszość, ale też edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniów czekają również teoretyczne, a następnie praktyczne zajęcia na strzelnicy.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową o nowych przedmiotach, które pojawią się w planach zajęć na rok szkolny 2022/2023. Jakie zmiany czekają uczniów?

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Nowe przedmioty w szkołach - jakie zmiany czekają uczniów od 1 września?

Po pierwsze historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Według wiceministra nowy przedmiot łączy elementy wiedzy o społeczeństwie i najnowszej historii. - Te dwa elementy często ze sobą się splatają. Wiele wydarzeń współczesnych ma swoje korzenie w wydarzeniach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat - mówił Piontkowski.

Konferencja dla nauczycieli w Warszawie dotycząca przedmiotu Historia i teraźniejszość"Szkoła wolna od (s)HIT-u" - bojkot podręcznika prof. Roszkowskiego

Zmiany czekają także w przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa, którego uczą się ósmoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. W ramach tego przedmiotu uczniowie poznają zasady reagowania na działania wojenne. Jak wyjaśnił wiceminister, "wprowadzenie zagadnień związanych z obronnością to reakcja na sytuację militarną w Ukrainie".

- Wydaje nam się, że kolejne pokolenia Polaków powinny znać zagrożenia wynikające z wojny, umieć zachować się, gdyby nie daj Boże, takie niebezpieczeństwo wystąpiło - powiedział Dariusz Piontkowski. Jak dodał, w ramach tego przedmiotu organizowane będą zajęcia ze strzelania. W szkołach podstawowych będą to zajęcia teoretyczne, a w ponadpodstawowych - praktyczne. 

- O ile będzie strzelnica w szkole, bądź w pobliżu, z której szkoła będzie mogła korzystać. Zakładamy, że przez dwa najbliższe lata, jeżeli takiej możliwości praktycznej nie będzie, to skończy się to na kształceniu teoretycznym - dodał polityk.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Koniec wakacji, czyli zbliża się szkoła i rodzice szaleją. Co można usłyszeć w kolejce do mięsnego?Rok szkolny 2022/2023. Kiedy wypadają dni wolne? Ile ich będzie?

Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się dla 4,6 mln uczniów

1 września nowy rok szkolny rozpocznie ponad 4 miliony 600 tysięcy uczniów. W polskich szkołach - podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym - będą się uczyli także uczniowie z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski. Uczniowie ci mogą się uczyć zdalnie w ukraińskim systemie edukacji.

Więcej o: