Drugą część podręcznika do HiT wyjdzie pod pseudonimem? Chodzi o "hejt, wykluczenie i mowę nienawiści"

Prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do HiT powiedział w rozmowie z Interią, że zastanawia się, czy kolejnej części publikacji nie będzie musiał wydać pod pseudonimem. Dodał, że jest to związane "hejtem, wykluczeniem i mową nienawiści", których doświadczył po wydaniu podręcznika.

Od kilku tygodni podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego jest szeroko komentowany przez polityków, dziennikarzy oraz nauczycieli. Fragmentem, który szczególnie oburzył opinię publiczną, był ten dotyczący dzieci poczętych metodą in vitro. Prof. Roszkowski napisał: "Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'?".

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Prof. Wojciech Roszkowski: Zastanawiam się, czy tego drugiego tomu nie trzeba będzie wydać pod pseudonimem

Prof. Wojciech Roszkowski w rozmowie z Interią powiedział, że po publikacji podręcznika do HiT spotkał się z "hejtem, wykluczeniem i mową nienawiści". - W tej chwili mamy do czynienia z pewną ofensywą, ja to nazywam manipulacją opinii publicznej, rodzaju prewencyjnej cenzury, która dotknęła ten podręcznik. Powiedziałbym nawet wykluczenia tzn. nie chce się dopuścić w ogóle do dyskusji - stwierdził autor podręcznika

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodał, że zastanawia się nad wydaniem kolejnego tomu pod pseudonimem. - W latach 80. pisałem pod pseudonimem Andrzej Albert. Starsi wiedzą dlaczego, młodzi może się dowiedzą z tego podręcznika. Zastanawiam się, czy tego drugiego tomu nie trzeba będzie wydać pod pseudonimem - powiedział Roszkowski. 

Historyk odniósł się także do samego fragmentu dotyczącego in vitro. Ocenił, że fragment ten został usunięty "żeby dalej nie można było ćwiczyć na tym podręczniku zabiegów czysto politycznych". - To nie ja drażnię te dzieci, to nie autor podręcznika deklaruje brak miłości do tych dzieci, to ci politycy to zrobili - dodał. 

Wojciech Roszkowski"Nie wszystko kojarzy mi się z seksem". Prof. Roszkowski o podręczniku do HiT

Prof. Wojciech Roszkowski - kim jest autor podręcznika do HiT?

Wojciech Roszkowski jest historykiem, ekonomistą, nauczycielem akademickim oraz profesorem nauk humanistycznych. Studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a następnie zaczął wykładać historię gospodarczą na tej samej uczelni. Od 1982 do 1987 roku publikował teksty o historii dwudziestowiecznej Polski pod pseudonimem Andrzej Albert.

Podręcznik do hit będzie można kupić na poczciePodręcznik do HiT prof. Roszkowskiego będzie można kupić na poczcie

Roszkowski zasłynął wydanym kilka lat temu podręcznikiem "Najnowsza historia Polski", z którego do dziś korzystają uczniowie. Historyk otrzymał od Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 roku Orderem Odrodzenia, a w 2020 roku Andrzej Duda przyznał mu Order Orła Białego. W 2004-2009 był posłem PiSParlamencie Europejskim.

Więcej o: