NIK skontrolowała PAŻP. Odkryła "nieprawidłowości o znacznym wymiarze finansowym"

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej z negatywną oceną Najwyższej Izby Kontroli. Błędy, które wykryto, dotyczą spraw finansowo-majątkowych. PAŻP płaciła bowiem za usługi prawne i księgowe zewnętrznym firmom, mimo tego, że sama zatrudniała prawników i księgowych.

"NIK w toku kontroli zidentyfikowała nieprawidłowości o znacznym wymiarze finansowym w obszarze zawierania umów przez PAŻP. Dotyczyły one siedmiu z 27 poddanych kontroli umów" - wynika z raportu Izby, o którym pisze portal tvn24.pl.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej od stycznia 2018 roku do października 2021 w sumie zawarła 53 umowy na doradztwo o łącznej wartości 16,3 mln zł. Dotyczyły one m.in. "doradztwa strategicznego, doradztwa medialnego, wsparcia księgowego i podatkowego oraz kwestii związanych z zakupem innych produktów i usług, oraz związanych z polityką wynagrodzeń".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O co chodzi w sporze kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP? Garwolińska: Nie chodzi o pieniądze

NIK skontrolowała PAŻP. 9 mln zł za wsparcie finansowo-księgowe

W PAŻP zatrudniony jest główny księgowy oraz co najmniej 35 innych specjalistów z zakresu finansowo-księgowego. Agencja ma działy, które zajmują się m.in. nakładami, kosztami i VAT-em, kontrolingiem i zarządzaniem danymi oraz rozliczeniami finansowymi. Nie przeszkodziło to w zatrudnieniu zewnętrznej firmy, która - zdaniem NIK - świadczyła usługi, które "pokrywały się z zakresem części zadań realizowanych przez komórki organizacyjne Agencji".

Niezależnie od tego NIK uważa, że względy prawidłowej gospodarki finansowej wymagały, aby przed zakupem usługi o wartości przekraczającej 9 mln zł, dokonać odpowiedniej analizy potrzeb w tym zakresie, mimo braku obowiązku prawnego, a samo ujęcie wydatku w planach rocznych i pięcioletnich nie stanowi jego uzasadnienia

- czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. Przetarg na świadczenie usług księgowo-finansowych wygrała firma, której kapitał zakładowy wynosił 10 tys. zł., a jej prezesem był 26-latek - ustalił portal.

NIK skontrolowała PAŻP. "Niegospodarna" umowa z Telewizją Republika

Kontrolerzy wskazali w swoim raporcie również niegospodarność w obszarze wydatków na usługi marketingowe. PAŻP zawarła 131 umów o łącznej wartości 8,3 mln zł, na m.in. "dostarczania gadżetów reklamowych, wsparcie w związku z udziałem w kongresach oraz komunikacji kryzysowej".

W grudniu 2019 roku PAŻP zrealizowała w TVP, Polsacie, RMF FM, Polskim Radiu i grupie ZPR S.A. kampanię medialną, aby zwiększyć rozpoznawalność i poprawić wizerunek agencji "jako dostarczyciela usługi bezpiecznej żeglugi powietrznej". Koszt kampanii wraz z usługami towarzyszącymi wyniósł łącznie 4,7 mln zł, a "zakupu czasu antenowego dokonano z pominięciem obowiązującej wówczas ustawy" o zamówieniach publicznych.

NIK wskazała, że prawie 800 tys. zł wydano na umowę z Telewizją Republika, która miała pokazać 10 odcinków programu o zmianach przepisów dotyczących odbywania lotów dronami. 

Zdaniem NIK zakup czasu u ww. nadawcy był działaniem niegospodarnym, albowiem wybór telewizji o oglądalności 0,2 procent nie dawał wystarczającego prawdopodobieństwa dotarcia do docelowej grupy odbiorców

- podkreślili kontrolerzy.

Negatywną ocenę wystawiono także z powodu umów na obsługę prawną o łącznej wartości 3,3 mln zł. PAŻP zatrudnia bowiem własnych radców prawnych. Tymczasem Agencja płaciła zewnętrznym podmiotom m.in. za "analizę pytań od przedstawicieli mediów, przygotowanie komentarza do orzeczenia Sądu Najwyższego, udział w posiedzeniu komisji sejmowej i spotkaniu po posiedzeniu komisji".

Rzeczniczka prasowa PAŻP Rusłana Krzemińska odpowiedziała na pytania tvn24.pl i podkreśliła, że "agencja podjęła stosowne działania w przedmiocie realizacji zaleceń sformułowanych w treści wskazanego wystąpienia. Kierownictwo PAŻP opracowało i wdraża mechanizmy naprawcze, przeciwdziałając tym samym wszelkim odchyleniom i wprowadzając dobre praktyki w obszarach kontrolowanych przez audytorów NIK" - zapewniła.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: