Podręcznik do HiT będzie można kupić na poczcie. Terlecki: Dbajmy o rzetelną wiedzę młodych Polaków

Mimo że coraz więcej szkół zakomunikowało, że nie chce korzystać z podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, to będzie on ogólnodostępny. Już od środy będzie można go kupić w placówkach poczty polskiej.

Taką informację w mediach społecznościowych przekazał Ryszard Terlecki. "Historia i teraźniejszość, podręcznik szkolny prof. Wojciecha Roszkowskiego od jutra do kupienia w 3500 placówkach Poczty Polskiej. Dbajmy o rzetelną wiedzę młodych Polaków, brońmy przed manipulacjami wrogów Polski" - napisał na Twitterze polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Informacje te "Gazecie Wyborczej" potwierdził rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witkowski. 

"Potwierdzam, iż od jutra szeroką gamę oferowanych w naszych placówkach wydawnictw uzupełni podręcznik szkolny do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Podręcznik oferowany będzie po cenie rynkowej wskazanej przez wydawnictwo, zaś nakład dostosowany do bieżącego zapotrzebowania. Zachęcam do zapoznania się także z pozostałymi dostępnymi w naszej sieci tytułami i zakupu przy okazji odwiedzin w placówce pocztowej" - napisał Witkowski.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Podręcznik do HiT. Rodzice, stowarzyszenia i samorządowcy przeciwko

Podręcznik do nowego przedmiotu historii i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego krytykują zarówno politycy opozycji (np. Donald Tusk), jak i przedstawiciele PiS (posłanka Joanna Lichocka). Oburzenie wśród rodziców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz samorządowców wzbudził przede wszystkim fragment dyskryminujący dzieci poczęte metodą in vitro.

W rozdziale "Kultura i rodzina w oczach Zachodu" prof. Wojciech Roszkowski, napisał: "Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli". Dalej czytamy: "Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'?".

Wydawnictwo Biały Kruk zapowiedziało usunięcie z podręcznika do HiT fragmentu o "produkcji" dzieci. "Postanowiliśmy wspólnie z autorem usunąć dyskusyjny fragment z podręcznika" - wskazano w oświadczeniu. Jednocześnie wydawnictwo stwierdziło, że interpretacja, według której tekst dotyczy dzieci poczętych metodą in vitro, jest niesłuszna.

Zobacz wideo Katarzyna Kasia: Myślisz, że ktoś w polskiej polityce myśli o 2055 roku?

Szkoły przeciwko podręcznikowi do hit

Sprzeciw wobec podręcznika wyrazili m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski czy wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz Ustrzyk Dolnych na Podkarpaciu - Bartosz Romowicz. Samorządowiec zakazał korzystania z tego podręcznika w zarządzanym przez niego liceum.

W wielu szkołach również zapadła decyzja, że uczniowie nie będą korzystać z tego podręcznika. Nauczyciele będą się posiłkować podręcznikiem, który przygotowuje Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Jednak książka ta wciąż nie uzyskała akceptacji ministerstwa edukacji. Według informacji Onetu ma on jeszcze szanse zostać dopuszczony po wprowadzeniu odpowiednich poprawek.

Stowarzyszenie Wolna Szkoła w ramach akcji "Szkoła wolna od (s)HIT-u" przygotowało interaktywną mapę z listą placówek, które są przeciwko podręcznikowi. We wtorek na liście było ich 2177.

Więcej o: