Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia. W poniedziałek możliwe lokalne ulewy i grad

Od niedzieli do poniedziałku Straż Pożarna interweniowała w związku z ulewami ponad 600 razy. Tymczasem w poniedziałek meteorolodzy także ostrzegają przed ulewami, które mogą towarzyszyć burzom szczególnie na wschodzie kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował kolejny zestaw ostrzeżeń meteorologicznych na poniedziałek 29 sierpnia. Pogoda może dać się we znaki szczególnie mieszkańcom wschodniej Polski.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy? Wybierz serwis

Gdzie jest bura? Poniedziałek może być burzowy szczególnie na wschodzie

IMGW przygotował ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: podlaskiego, lubelskiego oraz częściowo warmińsko-mazurskiego. Na tym obszarze prognozowane są burze, którym towarzyszyć mogą silne opady deszczu (nawet do 30 mm) oraz porywy wiatru (do 70 km/h).

Jak podaje profil Burza-Alert-IMGW na Facebooku w poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu słabego klina wyżu znad Morza Norweskiego. "Burze możliwe będą dzisiaj na północy, głównie w strefie brzegowej oraz na wschodzie kraju. W czasie burz opady deszczu na ogół nie powinny przekraczać 10-15 mm, jedynie na wschodzie, mogą punktowo sięgać około 25-30 mm. Porywy wiatru lokalnie mogą wynosić 60-65 km/h, na wschodzie około 70 km/h. Miejscami niewykluczony jest także grad" - czytamy.

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cień pojawił się w wielu miejscach Polski Pogoda. Zagadkowy cień burzy pojawił się na południowym zachodzie Polski

Ulewy w Polsce. Straż Pożarna interweniowała ponad 600 razy

Od niedzieli do poniedziałkowego poranku Straż Pożarna interweniowała w związku z ulewami ponad 600 razy. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najwięcej zgłoszeń służby otrzymały w województwach: śląskim - 339, kujawsko-pomorskim - 128 i łódzkim - 74.

Jak zaznaczył Karol Kierzkowski, działania strażaków dotyczyły głównie wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg i piwnic oraz usuwania powalonych drzew. Większość z interwencji została już zakończona.

Dziś IMGW prognozuje przelotne opady deszczu, głównie na północy i wschodzie kraju. Na Wybrzeżu, północnym wschodzie i krańcach wschodnich miejscami mogą pojawić się burze, lokalnie z gradem.

Podtopienia w Sosnowcu Burze idą przez Polskę, są podtopienia. Przed nami "brutalny koniec lata"

Więcej o: