Tadeusz Ferenc nie żyje. Wieloletni prezydent Rzeszowa zmarł w wieku 82 lat

Tadeusz Ferenc nie żyje. Wieloletni prezydent Rzeszowa odszedł w wieku 82 lat. O jego śmierci poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Tadeusz Ferenc nie żyje. Przez 18 lat był prezydentem Rzeszowa. Samorządowiec zmarł w wieku 82 lat. Jako pierwszy informację o jego śmierci podał Marcin Warchoł z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz wideo Co oznacza sukces opozycji w Rzeszowie?

Tadeusz Ferenc nie żyje. "Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek"

"Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze poseł polityk PiS.

Tadeusz Ferenc był ekonomistą, politykiem i samorządowcem, a także posłem na Sejm IV kadencji. W latach 2002-2021 pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, deklaruje że nie boi się hejtu związanego z jego decyzją o podpinaniu deklaracji o wprowadzaniu ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Konrad Fijołek był inwigilowany Pegasusem? "Każdy krok był znany konkurencji"

Tadeusz Ferenc nie żyje. Kim był? 

Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Pracę zawodową rozpoczął w 1956 roku i do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL Rzeszów". Później został kierownikiem magazynu i na tym stanowisku pracował do 1972 r. Następnie pracował jako zastępca dyrektora w Transbud Rzeszów. W 1975 roku ukończył edukację na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 1993-2001 był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto". 

Działalność polityczną rozpoczął już w latach 60. W 1964 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której pozostał aż do jej rozwiązania. Od 1990 r. należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1999 zapisał się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z członkostwa w partii zrezygnował w 2019 r. 

W latach 1994-2001 był radnym Rzeszowa. Od 2001 do 2002 sprawował mandat poselski, z którego jednak zrezygnował, ponieważ został wybrany na prezydenta miasta. Stolicą Podkarpacia rządził nieprzerwanie przez 18 lat, ze stanowiska ustąpił w 2021 roku po tym, jak przeszedł COVID-19.

- Przez ten czas zmieniło się miasto - mówił o swojej prezydenturze w 2021 r. - To przede wszystkim państwa zasługa, bez państwa zaangażowania, pomysłu i dbałości o miasto niewiele udałoby się nam osiągnąć. Zawsze powtarzałem i nadal będę to czynił, że Rzeszów jest bogaty, bogaty w mądrość jego mieszkańców - dodał. 

W wyborach na swojego następcę udzielił poparcia Marcinowi Warchołowi. Ten jednak przegrał wybory z Konradem Fijołkiem, który był kandydatem bezpartyjnym. 

Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa Wybory w Rzeszowie. 70 proc. wyborców Ferenca wsparło Fijołka

Więcej o: