Bon turystyczny. Kończy się czas na wykorzystanie. Jak to zrobić? Czy jest jednorazowy?

Bon turystyczny jest skierowany do rodzin z dziećmi i przysługuje wyłącznie na wypoczynek w Polsce. Wiele bonów nie zostało do tej pory zrealizowanych. Ci, którzy go nie wykorzystali, mają coraz mniej czasu.

Bon turystyczny to dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Warto podkreślić, że nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a niewykorzystany, przepada. W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Czas mija

ZUS przekazał na początku sierpnia, że "do tej pory rodzice i opiekunowie aktywowali blisko 3,5 miliona bonów". "Kwota zrealizowanych płatności bonem sięga 2,4 mld zł. Jednak wciąż ok. 750 tys. bonów pozostaje nieaktywnych, a część aktywowanych nie została w pełni zrealizowana" - przytacza komunikat Infor. 

Bonem można płacić kilkukrotnie aż do wyczerpania kwoty, a jego ważność upływa 30 września. - Po tym terminie nie będzie można już nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu - zwróciła uwagę rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce Marlena Nowicka w rozmowie z Radiem Poznań. "Rzeczpospolita" donosiła jednak niedawno, że bon może zostać przedłużony właśnie z powodu dużej liczby niewykorzystanych świadczeń. Nieoficjalnie dziennik dowiedział się, że jeśli tylko będzie taka wola polityczna, informacja o przedłużeniu bonu zostanie podana na początku września.

Wszystkie informacje dotyczące świadczenia można zdobyć, dzwoniąc na specjalną infolinię (czynną codziennie w godzinach 7-20) pod numerem 22 11 22 111 lub pisząc na adres: bon@zus.pl.

Bon Turystyczny - Jak skorzystać? - zdjęcie ilustracyjneBon turystyczny 2022. Jak go aktywować? Kto może odebrać 1000 zł?

Jak aktywować bon turystyczny? Instrukcja

Bon turystyczny można aktywować jedynie na internetowej Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoby uprawnione, które chcą skorzystać ze świadczenia, muszą wykonać kilka czynności:

  • zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego,
  • w zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon",
  • następnie zaczekać, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na wskazany przez świadczeniobiorcę numer telefonu lub adres e-mail.

Usługi turystyczne opłacone w ten sposób do końca września, mogą być zrealizowane po tym terminie.

Wakacje 2022. Plażowicze na kąpielisku w Gdańsku-BrzeźnieGdzie można zrealizować bon turystyczny? Jak pobrać bon? [PORADNIK]

Więcej o: