Znów można łowić ryby na dolnośląskim odcinku Odry. Wojewoda zniósł zakaz

Na dolnośląskim odcinku Odry zniesiono zakaz połowu ryb. Taką informację na konferencji prasowej przekazał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Wojewoda poinformował, że ryby można łowić od piątku od godz. 15. Podkreślił, że złowione zwierzęta należy wypuścić do rzeki. Zakaz łowienia ryb obowiązywał od 12 sierpnia.
Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"
Zmieniam rozporządzenie w takim zakresie, że jest możliwy połów ryb, aczkolwiek nadal z zasadą "no kill", czyli jest prawo łowienia, nie ma prawa zabierania złowionych ryb. Oprócz tego co jest regulowane w przepisach związanych z rybami o charakterze inwazyjnym. Te muszą być zabierane, bo naruszają ekosystem

- przekazał na konferencji prasowej Jarosław Obremski. 

Jest to wyjście naprzeciw postulatom Polskiego Związkowi Wędkarskiego. Przed nami możliwe ostatni ciepły weekend. Rozumiem, że pasjonaci wędkarstwa na to czekają [...] nie mamy żadnych przesłanek do ostrożności, ponieważ nie mamy żadnego przypadku poparzenia, a parametry fizyczno-chemiczne są dobre

- dodał wojewoda dolnośląski.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojewoda zaznaczył, że zakaz łowienia ryb nadal obowiązuje na czterech odcinkach starorzecza Odry - w Czernicy, jeziorze Bajkał, Łacha Jelczańska i Prężyce.

Jarosław Obremski poinformował, że wciąż nie można poić zwierząt hodowlanych wodą z Odry. Obowiązuje również zakaz kąpieli na dolnośląskim odcinku rzeki.

Tak było zawsze. Zdaje sobie sprawę, że te przepisy nie zawsze były przestrzegane, ale to było działanie nielegalne

- powiedział wojewoda.

Zachodniopomorskie. Przedłużono zakaz korzystania z wód Odry

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że na zachodniopomorskim odcinku Odry przedłużony do odwołania został zakaz korzystania z wód Odry. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego. RCB wysłało alerty do mieszkańców części powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Wiadomość o treści: "Uwaga! Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony w Zachodniopomorskiem do odwołania. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego. Śledź komunikaty" otrzymali użytkownicy telefonów z powiatów myśliborskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, polickiego, kamieńskiego, Szczecina i Świnoujścia.

Więcej informacji na temat kryzysy na Odrze przeczytasz tutaj

Więcej o: