Grzyby w Karkonoskim Parku Narodowym (woj. dolnośląskie) przyciągają uwagę. Rosną tam wyjątkowo dorodne okazy, co potwierdzają władze parku. Jednocześnie przypominają, że na tym terenie należy przestrzegać określonych zasad, aby nie dostać mandatu.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się już grzyby. Znajdziemy tam m.in. borowika szlachetnego, krasnoborowika ceglastoporego czy modroborowika ponurego. Wszystkie pochodzą z rodziny borowikowatych i są jadalne. Władze zachęcają jednak, aby zbierać je jedynie poza terenem parku.
Według Kodeksu Wykroczeń nie możemy zbierać grzybów, które znajdują się w lasach będących ostoją zwierzyny, powierzchnią eksperymentalną czy drzewostanem nasiennym. Dotyczy to również terenów wojskowych. Za grzybobranie w miejscu niedozwolonym grozi mandat w wysokości 500 zł. Kara grozi również za zniszczenie grzybów i grzybni. Zanim zaczniemy zbierać grzyby, powinniśmy się upewnić, czy w danym miejscu jest to dozwolone. Pamiętajmy, że obszar parku narodowego podlega specjalnej ochronie. Znajdujące się tam rośliny, zwierzęta czy grzyby nie mogą zostać uszkodzone przez człowieka.
Każdy grzybiarz powinien znać kilka podstawowych zasad grzybobrania. Zanim zdecydujemy się zabrać grzyba ze sobą, powinniśmy się upewnić, czy jest on jadalny. Następnie musimy odpowiednio go zebrać. Nóżkę ścinamy jak najniżej i uważamy, aby nie uszkodzić grzybni. Gdy zabierzemy grzyba, powinniśmy zakryć jego miejsce, aby utrzymać panującą tam wilgoć. Zbiory powinny być przechowywane w wiklinowym koszyku, ponieważ w reklamówce mogą się odparzyć.