IMGW ostrzega: W piątek znów poleje się żar, możliwe burze. A w weekend? Cała mapa alertów

To będzie gorący weekend. W piątek wartości na termometrach mogą osiągnąć nawet 33 stopnie Celsjusza. Ostrzeżenia IMGW przed upałami zostały przygotowane przede wszystkim dla wschodniej połowy kraju.

Piątek 26 sierpnia okaże się kolejnym upalnym dniem. Już nie tylko na wschodzie, ale także w centrum kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Pogoda na piątek. W Polsce znów będzie upalnie, IMGW ostrzega

Najwyższa temperatura w piątek będzie w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, łódzkim i we wschodniej części wielkopolskiego. W tych regionach termometry mogą wskazać 32 stopnie, a lokalnie nawet 33. Ale - jak powiedziała Emilia Szewczak z IMGW - ciepło będzie w całym kraju. - Temperatura maksymalna będzie wysoka - od 27 stopni nad morzem oraz na południowym zachodzie do 33 stopni na wschodzie - wskazała.

Meteorolodzy wydali także ostrzeżenia przed burzą. W piątek alerty pierwszego stopnia (lokalnie drugiego) obowiązują w województwie dolnośląskim. W lubuskim i częściowo wielkopolskim aktualne są natomiast ostrzeżenia przed burzami z gradem.

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega przed burzami i upałem

Ostrzeżenia przed upałem w centrum Polski będą obowiązywały do soboty, natomiast na wschodzie - do 29 sierpnia. - Na zachodzie i południowym zachodzie mogą pojawiać się burze - dodała Szewczak. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w czasie burz będzie silny i porywisty - do 70 kilometrów na godzinę.

Niespokojnie zapowiada się jednak także weekend. W sobotę burze mogą występować na zachodzie i południu, a w niedzielę - we wschodniej części kraju. Upalnie zapowiada się przede wszystkim sobota - na ten dzień meteorolodzy przygotowali ostrzeżenia (w dużej mierze drugiego stopnia) dla prawie całego kraju. W niedzielę natomiast dla jego wschodniej połowy.

Więcej o: