500 gości, Bayer Full i traktor za 1,5 mln. Kim jest Norbert Kaczmarczyk? O jego weselu mówi cała Polska

Norbert Kaczmarczyk, choć od lat jest polityce, wysławił się swoim "skromnym" weselem, na którym do utworów granych przez zespół Bayer Full, bawiło się pół tysiąca gości. Show skradł jednak prezent od brata - ciągnik o wartości 1,5 mln zł. Kim jest minister? Zanim trafił do Zjednoczonej Prawicy, był zaangażowany w ruch Pawła Kukiza.

Przypomnijmy, ślub Norberta Kaczmarczyka odbył się w ubiegłą sobotę (20 sierpnia) w kościele pw. świętej Anny - Matki Najświętszej Maryi Panny w Bobinie w powiecie proszowickim w Małopolsce. Polityk w czwartek 25 sierpnia odniósł się do medialnej burzy, jaką wywołała uroczystość, a przede wszystkim  ciągnik o wartości 1,5 mln, który otrzymał w prezencie od brata, Konrada. Jak przekonywał, przekazanie kluczyków parze młodej miało tylko "charakter symboliczny", albo - jak określają krytycy - "marketingowy", a polityk nie jest ich właścicielem. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zjednoczona Prawica pójdzie razem do kolejnych wyborów?

Kim jest Norbert Kaczmarczyk? Z TVP Kraków do Kukiz'15

Norbert Kaczmarczyk urodził się w 1989 r. w Proszowicach. Jest absolwentem Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, gdzie uzyskał tytuł magistra politologii i komunikacji społecznej. Ukończył również Policealne Studium Rolnicze w Zespole Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych.

Zanim wszedł do polityki, był reporterem TVP Kraków i współpracownikiem mediów lokalnych. Prowadzenie rodzinnego gospodarstwa rolnego łączył z obowiązkami, które wynikały z członkostwa w Małopolskiej Izbie Rolniczej.

W 2014 został wybrany do rady miejskiej Proszowic. Rok później wystartował w wyborach parlamentarnych. Do Sejmu kandydował z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15. Z partią związany był do 2019 roku.

Wiceminister rolnictwa pod znakiem Zjednoczonej Prawicy  

W 2019 roku Kaczmarczyk zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Kandydował do Sejmu z 10. miejsca na liście, uzyskał mandat posła IX kadencji. Otrzymał wówczas 12 164 głosy. Tuż po wyborach przystąpił do Solidarnej Polski. W listopadzie 2021 r. został wiceministrem rolnictwa oraz pełnomocnikiem rządu do spraw przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych. Jak czytamy na stronie rządowej, zasiada w komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Norbert Kaczmarczyk i Zbigniew Ziobro. PO chce kontroli CBA ws. prezentu ślubnego wiceministra rolnictwaWiceminister rolnictwa wydał oświadczenie ws. traktora. Wymienia Tuska

"Polska jest bezpieczna żywnościowo"

Polityk współprowadzi 300-hektarowe gospodarstwo (w oświadczeniu majątkowym twierdzi, że dzierżawi ok. 16 hektarów). Uprawia przede wszystkim zboża i rzepak, a także kukurydzę i soję. W wywiadach podkreśla wysoką jakość polskiego rolnictwa.

- Rolnicy dziś to bardzo mądrzy, inteligentni ludzie po studiach. Ludzie, którzy stawiają na nowoczesne technologie, by w tym kryzysie produkować żywność. Polska jest bezpieczna żywnościowo, bo produkujemy samych nadwyżek produktów rolno-spożywczych na ponad 37 miliardów euro. Jesteśmy bezpieczni, dlatego, że mamy dobre rolnictwo - połączenie tradycji z nowoczesnością - przekonywał w wywiadzie dla TVP Info.

Norbert Kaczmarczyk w oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że dochód z jego działalności w 2021 r. wyniósł 5,1 tys. zł.

Wesele wiceministra rolnictwaWesele u wiceministra: Ponad 500 gości, koncert i ciągnik w prezencie

Więcej o: