Pył z Bliskiego Wschodu dociera do Polski. Synoptycy ostrzegają przed smogiem. Do kiedy się utrzyma?

Do Polski napływają gorące masy powietrza z Bliskiego Wschodu. Wraz z nimi transportowany jest zanieczyszczony pył. Mieszkańcy niektórych regionów otrzymali alert RCB z informacją ostrzegającą przed smogiem.

Pogoda w Polsce w ostatnich dniach sierpnia jest wyjątkowo słoneczna. Jak wyjaśniają synoptycy z portalu Fani Pogody, aktualnie nad Europą są dwa regiony, w których można odnotować najwyższe temperatury - region od Hiszpanii, po Francję, ale przede wszystkim południowy wschód Europy oraz Morza Czarnego.

"Potężny upał panuje również w Turcji, gdzie temperatury przekroczyły ostatniej doby 40 stopni. Z tego obszaru gorące, zwrotnikowe powietrze płynie również w nasz region, przynosząc wielodniowy już upał na wschodzie i w centrum kraju" - czytamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter

Pył z Bliskiego Wschodu dociera do Polski

Okazuje się jednak, że wraz z napływającymi gorącymi masami powietrza, transportowany jest też pył.

- Każda masa powietrza potrzebuje jakiegoś wielkiego obszaru źródłowego, gdzie nabiera swoich cech. Dla tych mas, które aktualnie do nas napływają, jest rejon Bliskiego Wschodu, czyli Iran, Irak - poinformowała synoptczyka TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

- Te masy zwykle niosą ze sobą pyły, zanieczyszczenia, i to powietrze jest często mocno zmętnione, mleczne, właśnie od tego piachu. Czasami się zdarza, że płynie też ono do nas z Afryki, przez Morze Śródziemne, jest czystsze niż to z Bliskiego Wschodu - wyjaśniała synoptyczka.

Według Arlety Unton-Pyziołek gorące i zanieczyszczone powietrze będzie napływać do naszego kraju aż do niedzieli.

Niebezpieczny smog. Alert RCB: "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Powietrze ma pogorszoną jakość głównie na wschodzie Polski. Mieszkańcy powiatów Białystok, białostockiego i augustowskiego otrzymali w środę 24 sierpnia alerty SMS-owe od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "UWAGA! Dnia 23.08 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - brzmi przesłany alert

- Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski, do województwa lubelskiego i podlaskiego, a także do północnych obszarów województwa podkarpackiego i wschodniej części województwa mazowieckiego - wyjaśnił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. 

Pyły zawieszone PM10 osadzają się na pęcherzykach płucnych, utrudniając wymianę gazową. Ponadto mogą drażnić wrażliwe błony śluzowe. 

Kiedy ochłodzenie?

Jak podają synoptycy z portalu Fani Pogody, na spadek temperatury można liczyć w niedzielę, co potwierdzają modele, które są coraz bardziej jednoznaczne w wyliczeniach. "Wiele wskazuje na to, że z zachodu na wschód kraju przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. Za frontem do kraju spłynie prawdopodobnie chłodniejsze powietrze morskie" - czytamy na stronie. W pierwszym tygodniu września termometry w niektórych regionach Polski wskażą 20 stopni Celsjusza.

Więcej o: