Śląskie. CBŚP zlikwidowało jedną z największych fabryk narkotyków w Polsce. Zatrzymano m.in. "chemika"

50 ton substancji chemicznych i 300 kg gotowych narkotyków o wartości 30 mln zł - tyle towaru odkryli podczas ostatniej akcji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na Śląsku. Policjanci zlikwidowali jedną z największych fabryk narkotyków syntetycznych w Polsce. Zatrzymano cztery osoby, wśród nich mężczyznę poszukiwanego listem gończym.

Fabryka, w której produkowano syntetyczne narkotyki była na terenie powiatu będzińskiego w województwie śląskim. Katowicki oddział CBŚP, który rozpracowuje gangi narkotykowe i zwalcza przestępczość zorganizowaną, obserwował halę magazynową w Będzinie. Przypuszczenia potwierdził "policyjny nos". Jednak skala nielegalnej produkcji narkotyków zaskoczyła śledczych. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo CBŚP zlikwidowało jedną z największych w Polsce fabryk narkotyków syntetycznych

Będzin. CBŚP zlikwidowało jedną z największych fabryk narkotyków w Polsce

W czasie akcji Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymano cztery osoby. Wszystkich przyłapano na gorącym uczynku, w czasie wytwarzanie syntetycznych narkotyków. To mężczyźni w wieku od 26 do 46 lat. Jednego z nich, który pracował z płynnymi, niezidentyfikowanymi substancjami, określono jako "chemika". Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że najstarszy z zatrzymanych jest poszukiwany listem gończym przez Sąd Okręgowy w Opolu.

Na oględziny hali policjanci czekali tydzień. Tyle czasu straż pożarna potrzebowała, aby usunąć z hali bardzo niebezpieczne dla zdrowia opary substancji, z których produkowano używki. O tym, jak niebezpieczne było to miejsce, świadczy fakt, że zatrzymani pracowali w maskach. Funkcjonariusze CBŚP także musieli założyć maski przed pierwszym wejściem do magazynu.

Będzin. CBŚP przejęła narkotyki warte 30 mln zł

Działania w hali produkcyjnej trwały trzy tygodnie. 

Zabezpieczono ponad 2,3 tys. litrów płynnej substancji, którą na podstawie wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakwalifikowano jako substancję psychotropową w postaci 4-CMC (klefedron). Część wyprodukowanej substancji uległa w międzyczasie krystalizacji, zamieniając się w 300 kg gotowego narkotyku. Łączna wartość czarnorynkowa zabezpieczonych narkotyków wyniosła nie mniej niż 30 mln zł

- przekazało CBŚP. Policja znalazła też w sumie ok. 50 ton różnego rodzaju substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji psychotropów oraz maski pełnotwarzowe, urządzenia do ważenia i porcjowania gotowego narkotyku i wiele innych dowodów przestępczej działalności.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty wytworzenia znacznych ilości narkotyków i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt. Grozi im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. 

W sprawie likwidacji hali produkcyjnej w Będzinie CBŚP wspomagali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Śledztwo nadzoruje Śląski Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: