Mapa "Szkół bez (s)HiTu" się zapełnia. Z podręcznika rezygnują nawet placówki katolickie

Podręcznik do Historii i Teraźniejszości od samego początku budzi wiele emocji. Zawiera on dyskryminujące treści, dotyczące m.in. in vitro. W ramach bojkotu organizacja Wolna Szkoła stworzyła interaktywną mapę placówek z całej Polski, które nie będą uczyć nowego przedmiotu na podstawie "dzieła" prof. Wojciecha Roszkowskiego. Najwięcej zostało odnotowanych w województwie śląskim.

Nauczyciele od września będą uczyć Historii i Teraźniejszości na podstawie książki prof. Wojciecha Roszkowskiego, która wciąż budzi powszechny sprzeciw. Choć, jak przyznał Przemysław Czarnek, w całości jej nie przeczytał, bo "od tego są eksperci", to uważa, że ministerialny podręcznik do nowego przedmiotu jest "znakomity", a sam autor - "wybitny". Zgodnie z zapowiedziami, organizacja Wolna Szkoła stworzyła interaktywną mapę "Szkoły bez (s)HiTu". Okazuje się, że w całej Polsce z dzieła Roszkowskiego nie chce korzystać już ponad 1700 placówek.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Mapa "Szkoły bez (s)HiTu". Nauczyciele chcą zapewnić edukację dobrej jakości

"Prezentujemy MAPĘ szkół, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u promowanego przez ministra Czarnka, kuratorkę Nowak, czy Tadeusza Rydzyka, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego" - czytamy we wpisie Wolnej Szkoły udostępnionym we wtorek 23 sierpnia na Facebooku.

Stworzyli ją wolontariusze i wolontariuszki z różnych organizacji edukacyjnych. "Bardzo dziękujemy za ogrom wykonanej pracy. Udało nam się wprowadzić ponad 1300 szkół. Odsetek szkół z (s)HIT-em, to w zasadzie błąd statystyczny, bo TYLKO 2,7 proc." - podają. Mapa jest interaktywna. Każdy może cały czas ją uzupełniać. 

Jak dodają, "jest to świadectwo, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości".

Podręcznik jest tendencyjny, dyskryminujący i z błędami

Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego jest krytykowany przez historyków i nauczycieli za tendencyjność, błędy i treści dyskryminujące wiele grup społecznych (m.in. lewicę, feministki, LGBT, dzieci z in vitro, ateistów). Książkę przeanalizowała dziennikarka Gazety.pl Wiktoria Beczek. Jak podkreśliła, autor "nie tyle uczy czy przedstawia jakieś wydarzenia, ile prezentuje swoje poglądy jako jedyne słuszne - takie właśnie ma przyjąć uczeń". 

- Uważamy, że to nie jest podręcznik - powiedziała w rozmowie z "Newsweekiem" Anna Schmidt-Fic, współorganizatorka Wolnej Szkoły. - HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego narzuca uczniom przekonania autora, nie pozostawia miejsca na formułowanie własnych opinii, przedstawia bardzo jednostronną, radykalną wizję historii i bazuje na niesprawdzonych źródłach. Zawiera także sformułowania, które wykluczają osoby o innych poglądach niż te, które prezentuje autor, a także brutalizuje nauczanie historii. Mam córkę w liceum, nie chciałabym, żeby w podręczniku znalazła m.in. zdjęcia ofiar brutalnych mordów politycznych, a takie zdjęcia w podręczniku do HiT-u się znalazły - dodała.

Warto podkreślić, że alternatywa - drugi podręcznik, który został przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne - wciąż czeka na opinie ministerialnych ekspertów.

Szkoły katolickie również rezygnują z podręcznika Roszkowskiego

Według mapy najwięcej szkół, które rezygnują z podręcznika prof. Roszkowskiego, jest w województwie śląskim - 423. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie - 355. Trzeci wynik osiągnęło Podkarpacie - 191. Okazuje się, że z książki korzystać nie chcą także katolickie placówki. Do tej grupy należy np. Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: