Gdzie jest burza? RCB: Możliwe osuwiska z powodu intensywnych opadów [RADAR BURZ]

Pogoda we wtorek do końca dnia będzie burzowa w wielu regionach. Obecnie grzmoty słychać w pasie od Warmii po Małopolskę i Śląsk. Ponadto Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do osuwisk w południowych regionach.

Wtorek 23 sierpnia to w niektórych regionach bardzo dynamiczny dzień pod względem pogody. Tego dnia przewiduje się burze w pasie od Pomorza przez centralną część Polski po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Front przyniesie intensywne opady deszczu, które sprawią, że w niektórych regionach zrobi się niebezpiecznie. Opady mogą trwać krótko, ale jednocześnie prowadzić do wielu zniszczeń. Miejscami spadnie do 40 mm deszczu. Niewykluczone są też sumy powyżej 50 mm - tyle, ile miejscami spada w ciągu miesiąca. Na tym obszarze możliwe będą też podtopienia.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Gdzie jest burza? Grzmi w pasie od Warmii po Małopolskę

"Wielokomórkowa burza o znacznym potencjale elektrycznym przemieszcza się nad pograniczem Kujaw, Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Towarzyszą jej intensywne opady deszczu do 20-35 mm, lokalnie grad o średnicy do 2-3 cm oraz niewykluczone są silne porywy wiatru do 70 km/h" - informował o godzinie 15.15 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze. 

Według radaru pogodowego serwisu windy.com w godzinie 17.50 najwięcej wyładowań możemy zaobserwować w okolicach Dobrego Miasta (na północ od Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie), grzmi też w pobliżu Morąga i Miłakowa. 

Długoterminowa prognoza pogody na wrzesień. Będzie więcej opadów, jednak zdarzą się upalne dniPogoda na wrzesień. Zdarzą się upalne dni, choć opady deszczu ponad normę

Sporo wyładowań można zaobserwować na północ od Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie), w okolicach Rawy Mazowieckiej (łódzkie) i Nowego Miasta nad Pilicą (mazowieckie). Wyładowań nie brakuje w okolicach Kielc i Buska-Zdroju (świętokrzyskie) oraz na krańcach południowych - w Jaśle (podkarpackie), Gorlicach i Regietowie (małopolskie). 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

RCB ostrzega przed osuwiskami na południu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że Państwowa Służba Geologiczna - Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku intensywnymi opadami deszczu w południowej Polsce. Do niebezpiecznych zjawisk może dojść w Małopolsce i w południowej części województwa śląskiego.

Pogoda. Zalane ulice w Małopolsce, zniszczony most pod Olsztynem. Oto skutki niedzielnych ulewUlewy nad Polską. Zalane ulice w Małopolsce, zniszczony most pod Olsztynem

RCB zaleca mieszkańcom tych województw, aby zwracali szczególną uwagę na budynki stojące na terenie osuwiskowym, w tym zwłaszcza na: pęknięcia ścian, niebezpieczne ukształtowanie terenu, wypływy wód gruntowych, zmiany poziomu wód w studniach, a także na uszkodzenia linii eneregetycznych i gazociągów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: