Pogoda na wrzesień. Zdarzą się upalne dni, choć opady deszczu przekroczą normę. Nawet 60-130 mm

Wrzesień ma być ciepły i deszczowy - tak wynika z długoterminowej prognozy pogody opublikowanej na stronie fanipogody.pl. Najcieplej w nadchodzącym miesiącu powinno być na południu Polski. Synoptycy przewidują, że miejscami mogą pojawić się burze.

Synoptycy prognozują, że we wrześniu w Europie będzie dominować pogoda niżowa, która przyniesie więcej opadów niż norma wieloletnia. Długoterminowa prognoza pogody jest obarczona dużą niepewnością, dlatego trudno oszacować wysokość opadów, jednak ma ona oscylować między 60 a 130 mm, a miejscami może być nawet większa - informuje portal fanipogody.pl.

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wiśle. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Długoterminowa prognoza pogody na wrzesień. Opady przekroczą normę wieloletnią

Portal meteorologiczny swoje przewidywania pogodowe oparł na podstawie prognoz modeli amerykańskich i europejskich. Zgodnie z modelem CFS niżowe ośrodki mają pojawić się na zachodzie oraz południu Europy, jednak mogą dotrzeć do południowego wschodu. Oprócz wzmożonej liczby opadów synoptycy przewidują burze. Prognozują również, że we wrześniu czeka nas kilka upalnych dni.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z modelem CFS w Polsce najcieplej powinno być na południu, z kolei w pozostałych częściach kraju temperatura ma oscylować w granicach normy wieloletniej. Jednak według modelu amerykańskiego w Polsce temperatura we wrześniu ma być powyżej normy. Dominacja niżowej pogody ma przynieś opady deszczu powyżej normy wieloletniej oraz burze. W Polsce mogą wystąpić także fale silnego wiatru

Upał w Warszawie Pogoda na koniec sierpnia. Czeka nas ekstremalnie gorący koniec wakacji

Długoterminowa prognoza pogody na wrzesień IMGW. Temperatura w Polsce powyżej normy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę pogody na wrzesień. Z danych przedstawionych przez IMGW wynika, że we wrześniu w całym kraju temperatura ma być powyżej normy. Z kolei prognozy opadów wskazują, że będą one w granicach normy.

Długoterminowa prognoza pogody na wrzesień. Grafika z prognozami temperatur i opadów w PolsceDługoterminowa prognoza pogody na wrzesień. Grafika z prognozami temperatur i opadów w Polsce Fot. imgw.pl

Według prognozy przedstawionej przez portal dobrapogoda24.pl powołujący się na model amerykański, opady w Polsce mają być wyższe od normy wieloletniej. Z kolei zgodnie z modelem ECMWF opady we wrześniu powinny być w normie. 

Mapa opadów - 23.08.2022 Burze przejdą przez środkową Polskę. Może spaść miesięczna norma opadów!

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: