Irena Morawska nie żyje. Dziennikarka i reporterka miała 68 lat

Irena Morawska nie żyje. Była reportażystka "Gazety Wyborczej" zmarła w wieku 68 lat. Smutną wiadomość przekazał pisarz Mariusz Szczygieł.

Polska dziennikarka i reporterka Irena Morawska nie żyje. O śmierci byłej koleżanki z redakcji poinformował we wtorek 23 sierpnia mediach społecznościowych Mariusz Szczygieł.

Zobacz wideo Czy przypadek Adama to odosobniona historia? Pytamy autora reportażu "Siedem okaleczeń"

Irena Morawska nie żyje. Dziennikarka miała 68 lat

W 1990 roku Irena Morawska została dziennikarką "Gazety Wyborczej", gdzie do 1999 roku publikowała reportaże, głównie o tematyce społecznej. 

"Pracowaliśmy w pierwszym składzie działu reportażu 'Gazety Wyborczej' (Ostałowska, Tochman, Hugo-Bader, Górecki, Górny…). Przywoziła 'z terenu' (tak lubiła mówić) historie o upadku fabryki czy kataklizmie we wsi, a my czekaliśmy na nie jak na jakieś zagraniczne słodycze. Pisała tak, że pobudzała nasze zmysły. 'Ostatnio Henryka Dziczek poczuła się jak zbędny kredens' - takim zdaniem zaczynał się jeden z jej tekstów. Przez jakiś czas było w naszym dziale zdaniem kultowym" - pisze Szczygieł w swoim wpisie.


Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mariusz SzczygiełMariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019. Dwie statuetki za "Nie ma"

Mariusz Szczygieł żegna Irenę Morawską

W roku 2000 wraz z mężem  zaczęła zajmować realizacją filmów i seriali dokumentalnych. "W 1999 roku odeszła z gazety i razem z mężem Jurkiem Morawskim tworzyła seriale dokumentalne dla telewizji - 'Serce z węgla', czy 'Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym'. Autentyczność tych dokumentów brała się na pewno z tego, że Irena nawiązywała rewelacyjny kontakt ze swoimi bohaterami" - wspomina Szczygieł. 

"Pisząc to, piję na cześć dzisiaj zmarłej Ireny białe wino. Byłaby zachwycona, że akurat jedyne, które mam w lodówce to białe morawskie" - zakończył pisarz.

Irena Morawska wraz z mężem była laureatką licznych wyróżnień, w tym nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa w kategorii "Twórca w Mediach" za serial "Serce z węgla", nagrody głównej "Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu" na Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" w Kielcach za film "Czekając na sobotę" czy dyplomu honorowego Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" za film "Czekając na sobotę".

Mariusz SzczygiełMariusz Szczygieł w obronie TVN o Kaczyńskim i Putinie: Oni są identyczni

Więcej o: