Matura poprawkowa 2022 - ile trwa egzamin? Kiedy wyniki? Co zabrać? Ponad 42 tys. uczniów poprawi matematykę

We wtorek absolwenci szkół ponadpodstawowych mogą przystąpić do matury poprawkowej do jednego z egzaminów obowiązkowych - matematyki, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego. O której zacznie się egzamin i ile będzie trwał? Co można ze sobą zabrać? Kiedy spodziewać się wyników?

Jak dużo uczniów planuje poprawiać maturę? "Spośród ok. 61 000 osób uprawnionych, wolę przystąpienia do egzaminu poprawkowego zgłosiło 52 319 osób (42 283 zdających chce przystąpić do egzaminu z matematyki)" - czytamy w komunikacie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura (zdjęcie ilustracyjne) Tegoroczne poprawki matur z dodatkowymi zabezpieczeniami

Matura poprawkowa 2022 - kto może przystąpić?

Z matury poprawkowej mogą skorzystać uczniowie, którzy przystąpili do majowego egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu z jednego z nich w części pisemnej. Żaden z egzaminów nie mógł zostać im jednak unieważniony - na przykład przy podejrzeniu ściągania na egzaminie. Osoby, które zdały egzaminy, ale chcą poprawić swój wynik, mogą przystąpić do matury w maju 2023 roku. 

Matura poprawkowa 2022 - o której się zacznie? Ile będzie trwać?

Maturzyści mogą poprawić maturę wyłącznie w części pisemnej. Egzaminy zaczną się we wtorek 23 sierpnia o godzinie 9:00. 

Ile będą trwały egzaminy? Zgodnie z rozpiską udostępnioną w harmonogramie CKE, egzamin pisemny z przedmiotów trwa kolejno:

  • język polski: poziom podstawowy - 170 minut;
  • matematyka: poziom podstawowy - 170 minut;
  • języki obce nowożytne: poziom podstawowy - 120 minut.
Zobacz wideo Dwóch maturzystów zniszczyło podświetlany pylon przed budynkiem policji w Sochaczewie.

Matura poprawkowa 2022 - co można zabrać na salę egzaminacyjną?

Każdy uczeń musi mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem (najlepiej mieć kilka na zapas). Przed wejściem na salę należy pokazać dowód osobisty lub paszport (legitymacja i prawo jazdy nie są zgodnie z polskim prawem dokumentami tożsamości). Można zabrać ołówek, jednak odpowiedzi zapisane ołówkiem nie zostaną uwzględnione w ocenie - warto mieć to na uwadze. Poza tym dozwolona jest mała butelka wody bez etykiety oraz chusteczki bez opakowania.

  • Podczas matury z języka polskiego można korzystać ze słownika ortograficznego lub poprawnej polszczyzny. Książki te zostaną nam w razie potrzeby udostępnione przez egzaminatora. 
  • Na egzamin z matematyki można zabrać: linijkę, cyrkiel, kalkulator prosty. Szkoła udostępnia też zdającym tablice matematyczne z wybranymi wzorami. 

Ważne: Na salę nie wolno wnosić telefonów komórkowych lub innych urządzeń telekomunikacyjnych, a także maskotek lub figurek na szczęście. 

Matura poprawkowa 2022 - wyniki

Wyniki matury poprawkowej będą znane 9 września. Wówczas też uczniowie będą mogli odebrać świadectwa, aneksy i informacje o wynikach w swoich szkołach.

Matura (zdjęcie ilustracyjne) Wyniki matur 2022. Kiedy maturzyści odbiorą wyniki egzaminów?

Więcej o: