Jak dużo uczniów planuje poprawiać maturę? "Spośród ok. 61 000 osób uprawnionych, wolę przystąpienia do egzaminu poprawkowego zgłosiło 52 319 osób (42 283 zdających chce przystąpić do egzaminu z matematyki)" - czytamy w komunikacie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Z matury poprawkowej mogą skorzystać uczniowie, którzy przystąpili do majowego egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu z jednego z nich w części pisemnej. Żaden z egzaminów nie mógł zostać im jednak unieważniony - na przykład przy podejrzeniu ściągania na egzaminie. Osoby, które zdały egzaminy, ale chcą poprawić swój wynik, mogą przystąpić do matury w maju 2023 roku.
Maturzyści mogą poprawić maturę wyłącznie w części pisemnej. Egzaminy zaczną się we wtorek 23 sierpnia o godzinie 9:00.
Ile będą trwały egzaminy? Zgodnie z rozpiską udostępnioną w harmonogramie CKE, egzamin pisemny z przedmiotów trwa kolejno:
Każdy uczeń musi mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem (najlepiej mieć kilka na zapas). Przed wejściem na salę należy pokazać dowód osobisty lub paszport (legitymacja i prawo jazdy nie są zgodnie z polskim prawem dokumentami tożsamości). Można zabrać ołówek, jednak odpowiedzi zapisane ołówkiem nie zostaną uwzględnione w ocenie - warto mieć to na uwadze. Poza tym dozwolona jest mała butelka wody bez etykiety oraz chusteczki bez opakowania.
Ważne: Na salę nie wolno wnosić telefonów komórkowych lub innych urządzeń telekomunikacyjnych, a także maskotek lub figurek na szczęście.
Wyniki matury poprawkowej będą znane 9 września. Wówczas też uczniowie będą mogli odebrać świadectwa, aneksy i informacje o wynikach w swoich szkołach.