Amber Desire 22 w Polsce - ćwiczenia wojskowe w ramach NATO. Władze apelują, by nie robić zdjęć

Ponad 300 żołnierzy uczestniczy w ćwiczeniach Amber Desire w Supraślu, realizowanych w ramach działań NATO. W związku z tym, w północno-wschodniej części Polski mogą pojawić się kolumny pojazdów wojskowych. Siły zbrojne apelują, by nie upubliczniać informacji o miejscu i czasie transportu oraz nie podawać numerów rejestracyjnych pojazdów Wojska Polskiego.

Amber Desire to cykliczne ćwiczenia realizowane w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego. To test zdolności sprawnego przemieszczenia się pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności - czytamy na stronie rządowej. Bieżąca edycja rozpoczęła się w poniedziałek 22 sierpnia w Supraślu (woj. podlaskie). Bierze w niej udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. W rejonie odbędą się także pokazy sprzętu wojskowego.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mariusz Błaszczak to polityk o potencjale na premiera?

Supraśl. Ćwiczenia wojskowe w ramach działań NATO

W ćwiczenia są zaangażowane siły: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. i 2. batalion zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon przeciwlotniczy, batalion saperów, batalion logistyczny i batalion dowodzenia), Batalionowej Grupy Bojowej eFP (brytyjska kompania rozpoznawcza, żołnierze SZ USA i Rumunii), 11. pułku artylerii i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania ćwiczących sił są osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.

"Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Polska jest nie tylko jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do innej z grup (eFP Łotwa)" -  czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ćwiczenie obserwuje Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej. 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak o wojsku lądowym: Nie będzie w Europie silniejszego

Wojsko apeluje, by nie robić zdjęć

"Uwaga! W północno-wschodniej części Polski mogą pojawić się kolumny pojazdów wojskowych w związku z wojskowym ćwiczeniem, które odbędzie się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP" - podała 20 sierpnia 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana na Twitterze.

We wpisie siły zbrojne zaapelowały, by nie upubliczniać informacji o miejscu i czasie transportu oraz nie podawać znaków i numerów rejestracyjnych pojazdów Wojska Polskiego.

Wiadomości TVP TVP o Bitwie Warszawskiej. Holecka o Matce Bożej broniącej dostępu do Warszawy

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: