Pogoda. Zalane ulice w Małopolsce, zniszczony most pod Olsztynem. Oto skutki niedzielnych ulew

Małopolskie miejscowości walczą ze skutkami podtopień po ulewach, jakie przeszły nad regionem w niedzielę. Strażacy wypompowują wodę z piwnic. W Poroninie na kilka godzin zamknięto zalany tunel na DW 961. Niebezpiecznie zrobiło się także w woj. warmińsko-mazurskim. W Barczewku pod Olsztynem zniszczeniu uległ most, który oddano do użytku w zeszłym roku.

Jak przekazała strona Kraków112, najgorsza sytuacja panowała w gminach Wielka Wieś i Michałowice (powiat krakowski). W niedzielę do godz. 21:30 tamtejsi strażacy interweniowali około 60 razy.

Na nagraniu zamieszczonym na Facebooku przez mieszkańca Michałowic widać, jak ulica zmieniła się w potok.

Alarm przeciwpowodziowy w gminie MarcinowiceBłyskawiczne powodzie, zerwany asfalt. Polska zmaga się z ulewami

Podobnie wyglądała sytuacja w podkrakowskich Zielonkach. "Miejscowość Zielonki po intensywnych opadach deszczu jest pod wodą, występują utrudnienia na lokalnych drogach, jak i na DW-794 zachowajcie ostrożność" - informował fanpage Patrol998-Małopolska.

Ulewy dotarły również do powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. W Poroninie wskutek oberwania chmury doszło do zalania tunelu na drodze wojewódzkiej nr 961 - podał portal 112malopolska.pl. Przejazd zamknięto, a policja kierowała na objazd przez Biały Dunajec. Po kilku godzinach sytuacja została opanowana.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Warmińsko-Mazurskie. Ulewa w Olsztynie i okolicach. Zniszczony most w Barczewku

Silne opady deszczu, które w niedzielę przeszły nad powiatem olsztyńskim, doprowadziły do zniszczenia mostu w miejscowości Barczewko (gmina Dywity). Na zdjęciach zamieszczonych przez tamtejszą OSP widać, że most właściwie wisi w powietrzu, pod asfaltem jest wypłukana potężna dziura, a kamienie wzmacniające skarpę zostały wymyte.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Strażacy z Barczewka podali, że zarządca drogi zdecydował o natychmiastowym zamknięciu przejazdu. Jeszcze w poniedziałek mają ruszyć prace naprawcze.

Gmina Dywity przekazała, że objazdy wyznaczono przez miejscowości: Gady, Tuławki, Szynowo, Maruny i Dąbrówkę Małą albo przez trasę Olsztyn - Nikielkowo.

W niedzielę strażacy z Olsztyna i okolic dostali ponad 40 zgłoszeń - podsumował bryg. Tomasz Sobkowicz z olsztyńskiej straży pożarnej. W stolicy Warmii i Mazur najbardziej zalane były rejony ul. Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Niepodległości i Lubelskiej. Strażacy pompowali też wodę z podtopionych posesji i piwnic. - Zdarzenia są usuwane w miarę możliwości. Opady ustały, więc część tych zdarzeń sama się rozwiąże - ocenił Sobkowicz, cytowany przez portal WNP.pl.

Upał w WarszawiePogoda na koniec sierpnia. Czeka nas ekstremalnie gorący koniec wakacji

Alert RCB. Ulewny deszcz i burze na południu Polski 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem, które w poniedziałek i nocą z poniedziałku na wtorek przejdą przez południe Polski. "Uwaga! Dziś i w nocy (22/23 sierpnia) ulewny deszcz i burze. Unikaj otwartych przestrzeni, nie chowaj się pod drzewami" - alert o takiej treści został rozesłany do mieszkańców woj. opolskiego, małopolskiego i południowej części śląskiego.

RCB apeluje o pozostanie w domach. Przestrzega, że możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Pogoda. Burze z gradem od Warmii i Mazur po Małopolskę. Są ostrzeżenia IMGWPogoda. Burze z gradem od Warmii i Mazur po Małopolskę. Są ostrzeżenia IMGW

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: