RCB ostrzega przed gwałtownym wezbraniem rzek. Alerty dla czterech województw. "Wody wciąż przybywa"

Meteorolodzy alarmują o przekroczeniach stanów alarmowych polskich rzek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty ostrzegające przed możliwymi podtopieniami do mieszkańców czterech województw.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w niedzielę i poniedziałek (21 i 22 sierpnia), które mogą doprowadzić do gwałtownego wezbrania rzek. Szczególnie niebezpiecznie sytuacja przedstawia się w czterech województwach.

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"

Alert RCB ostrzega przed gwałtownym wezbraniem rzek

"Uwaga! Dziś i jutro (21/22.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe".

Alert RCB o takiej treści został rozesłany do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie czterech województw:

  • dolnośląskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego.

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulewa (zdjęcie ilustracyjne)RCB znów ostrzega przed ulewami i burzą. Możliwe podtopienia

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW: Kolejne przekroczenia stanów alarmowych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o kolejnych przekroczeniach stanów alarmowych. "Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych na górnej Prośnie. W wyniku spływu wód opadowych oraz prognozowanymi dalszymi opadami deszczu stan wody na górnej Prośnie gwałtownie podnosi się. W Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu alarmowego" - przekazano o godzinie 10:30.

Dwie godziny później odnotowane zostały przekroczenia stanów alarmowych, nawet o ponad 50 cm, na Dolnym Śląsku. Na godzinę 13:00 bardzo niebezpiecznie było na górnej Ślęzie w woj. dolnośląskim. "Na stacji wodowskazowej Białobrzezie notujemy przekroczenie stanu alarmowego już o ponad jeden metr i wciąż wody przybywa" - alarmowano.

Nawałnice w Wielkopolsce. Wał szkwałowy i superkomórka burzowa nad PoznaniemNawałnice w Wielkopolsce. Wał szkwałowy i superkomórka burzowa nad Poznaniem

Więcej o: