Nawałnice w Wielkopolsce. Wał szkwałowy i superkomórka burzowa nad Poznaniem

Przez województwo wielkopolskie przeszły burze. Intensywne opady doprowadziły do zalania ulic i podtopień budynków, silny wiatr połamał drzewa i uszkodził dachy. Strażacy interweniowali ponad 140 razy. W Poznaniu - ze względu na warunki pogodowe - zawieszony został festiwal muzyczny.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

W sobotę późnym popołudniem nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. Jak podaje "Dziennik Wielkopolski", w Obornikach i kilku pobliskich miejscowościach odnotowano silne porywy wiatru, grad i intensywne opady deszczu. W wielu miejscach studzienki nie nadążały odprowadzać wody - zalane zostały ulice i chodniki.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Alert RCB Burze, ulewy i wichury. Mieszkańcy aż 11 województw dostają ostrzeżenia RCB

Zalane piwnice, uszkodzone dachy

Radio Poznań informuje o zalanych piwnicach, a także uszkodzonych dachach. Strażacy otrzymali 142 zgłoszenia związane z silnym wiatrem i opadami - dotyczą one głównie podtopień i przewróconych drzew. "Zablokowana DK11 Poznań - Oborniki. W Ocieszynie po ulewie nie ma przejazdu" - poinformowało Radio Poznań. Rozgłośnia zamieściła również zdjęcia, na których widać połamane gałęzie na jezdni.

Intensywnie padało również w Czempinie, oddalonym około 30 km od Poznania. "Po godzinie 40 mm deszczu i nadal leje" - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.

Nad Poznaniem pojawił się wał szkwałowy, a także - jak podaje Sieć Obserwatorów Burz - "superkomórka burzowa":

Ze względu na warunki pogodowe w mieście wstrzymany został Hip Hop Festival Poznań. "Zawieszamy festiwal ze względu na złe warunki atmosferyczne, mając na względzie wasze bezpieczeństwo" - napisali organizatorzy. Po godz. 19:00 wydarzenie zostało wznowione.

Miejscowość Ciche w gminie Czarny Dunajec Potężne ulewy w Małopolsce. Zalane Krupówki, woda wdarła się na posesje

RCB wydało ostrzeżenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia przed burzami i ulewnym deszczem do odbiorców na terenie trzech województw oraz części powiatów ośmiu województw. Mieszkańcy otrzymują SMS o treści "Uwaga! Dziś i w nocy możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr."

Alert RCB wysłano na terenie województwa śląskiego, łódzkiego i opolskiego oraz części powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia obowiązują od 14:00. Ostrzeżenia drugiego - wyższego - stopnia zostały wydane dla obszaru od Pomorza i Warmii przez Kujawy, zachodnią część województwa mazowieckiego, po województwo opolskie, śląskie i małopolskie. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w zachodniej części kraju, od województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, przez wielkopolskie po województwo lubuskie i dolnośląskie.

Więcej o: