Burze, ulewy i wichury. Mieszkańcy aż 11 województw dostają ostrzeżenia RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia przed burzami i ulewnym deszczem do odbiorców na terenie trzech województw oraz części powiatów ośmiu województw. Mieszkańcy otrzymują SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Alert RCB wysłano na terenie województwa śląskiego, łódzkiego i opolskiego oraz części powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

"Do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie powiatu dzierżoniowskiego (woj. dolnośląskie) wysłano alert RCB o możliwości wystąpienia dziś i w nocy lokalnie ulewnych opadów deszczu i silnego wiatru" - podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Południowa część Polski już zmaga się z potężnymi ulewami. Intensywne opady odnotowano m.in. w Zakopanem, gdzie główna ulica - Krupówki - została zalana. W miejscowości Ciche w gminie Czarny Dunajec woda wdarła się na posesje i podtopiła budynki. 

Więcej informacji w poniższym tekście:

Ostrzeżenia wydał również IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia obowiązują od 14. Ostrzeżenia drugiego - wyższego - stopnia zostały wydane dla obszaru od Pomorza i Warmii przez Kujawy, zachodnią część województwa mazowieckiego, po województwo opolskie, śląskie i małopolskie.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w zachodniej części kraju, od województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, przez wielkopolskie po województwo lubuskie i dolnośląskie.

Więcej o: