Tekla Junkiewicz nie żyje. Miała 116 lat. Była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą na świecie

Pani Tekla Juniewicz była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą w Europie. 116-latka zmarła w nocy z 18 na 19 sierpnia. Poinformowała o tym jej rodzina.

O śmierci Tekli Janiewicz poinformował jej wnuk, Adam. - Babcia do końca czuła się dobrze - przekazał dziennikarzom tvn24.pl. Najstarsza Polka zmarła w nocy z 18 na 19 sierpnia 2022 w Gliwicach. Miała 116 lat. Była babcią pięciorga wnucząt, czworga prawnucząt i czworga praprawnucząt.

Zobacz wideo Nigdy tego nie mów starzejącym się rodzicom

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zmarła Tekla Juniewicz. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, miała 12 lat

Tekla Juniewicz pamiętała czasy, w których Polski nie było na mapie Europy. Urodziła się 10 czerwca 1906 r. Kiedy kraj odzyskał niepodległość, ona miała 12 lat. Przed wybuchem I wojny światowej wiodła spokojne życie. Była żoną kierownika magazynów kopalni w Borysławiu. Po wojnie razem z rodziną trafiła do Gliwic, bo jej rodzinne miasto znalazło się w granicach ZSRR.

Tekla Juniewicz i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w 2018 r.Dzień Babci. Najstarsza babcia w Europie mieszka w Gliwicach

Kobieta żyła dłużej niż niektóre jej dzieci. Starsza córka zmarła w 2016 roku, mając 88 lat. Młodsza ma teraz 93 lata. Najstarszy wnuk pani Tekli w tym roku skończył 70 lat, a najmłodsza prawnuczka urodziła się rok temu - w dniu 115. urodzin swojej praprababki.

Zmarła najstarsza Polka. Do setnych urodzin nie chorowała

Kobieta cieszyła się doskonałym zdrowiem. Od kiedy w dzieciństwie przeszła tyfus, do swoich setnych urodzin nie chorowała.

- Pogodna, cudowna, bardzo opiekuńcza dla nas, życzliwa wszystkim kobieta. Babcia jest spostrzegawcza, ma wiele własnych, bardzo ciekawych przemyśleń, potrafi także zripostować, a nawet i nas postawić do pionu - tak opisywał panią Teklę wnuk Adam.

emeryciJaka jest górna granica ludzkiego życia? Naukowcy znają odpowiedź

Kobieta była najstarszą żyjącą Polką w historii. Zajmowała też drugie miejsce wśród najdłużej żyjących Europejczyków -  starsza od niej jest tylko Lucile Randon, 118-letnia zakonnica z Francji. 

********************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: