Zatrucie Odry. Alert RCB dla zachodniopomorskiego. Wojewoda przedłużył zakaz kontaktu z wodami rzeki

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców części Pomorza Zachodniego przed kontaktem z zanieczyszczoną wodą w Odrze i połączonych z nią zbiornikach. W czwartek wprowadzony wcześniej zakaz o tydzień przedłużył także wojewoda zachodniopomorski.

Do odbiorców z województwa zachodniopomorskiego RCB rozesłało alert o treści: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty."

Anna Moskwa - zdjęcie archiwalneNajnowsze wyniki badań wody w Odrze. Wskazały obecność złotych alg

Alert dotyczy zachodniej części Pomorza Zachodniego - powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, polickiego, kamieńskiego, a także Szczecina i Świnoujścia.

Zobacz wideo Przepłynęliśmy Odrą ze Strażą Rybacką. "Ryby zdychały na rękach"

Zachodniopomorskie. Z Odry wyłowiono ponad 80 ton martwych ryb. Przedłużony zakaz kontaktu z wodami rzeki

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki powiedział, że od 12 sierpnia z Odry na Pomorzu Zachodnim wyłowiono 82 tony martwych ryb. W rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreślił, że przedłużył o tydzień - do 25 sierpnia - zakaz kontaktu z wodami tej rzeki.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wylicza "Głos Szczeciński", zakaz dotyczy: spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew BoguckiWojewoda zachodniopomorski: Życie w Odrze nie zostało zniszczone

Ograniczenie obejmuje Odrę Wschodnią i Zachodnią wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami Zalewu Szczecińskiego i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi, przez które przepływa rzeka.

Z zakazu wyłączone są działania podejmowane w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Zakaz wydany w związku z zanieczyszczeniem rzeki obowiązuje od ubiegłego piątku - 12 sierpnia.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: