Poprawki matur 2022. Dodatkowe zabezpieczenia na egzaminach. CKE roześle do szkół nadajniki

Podczas tegorocznych poprawkowych egzaminów maturalnych zostaną po raz pierwszy wykorzystane specjalne nadajniki, które mają zapobiec wyciekowi arkuszy. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała jednak, że w ciągu najbliższych lat zamierza pracować nad kolejnymi zabezpieczeniami egzaminów.

Już za kilka dni, we wtorek 23 sierpnia, w całej Polsce odbędzie się poprawkowy egzamin maturalny. Przystąpi do niego ponad 52 tys. osób. Tymczasem szkoły, w których zostaną przeprowadzone testy, mają zostać poddane dodatkowej kontroli.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Matura 2022. Egzaminy poprawkowe zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem dodatkowych zabezpieczeń

Informacje o tym, że Centralna Komisja Egzaminacyjna planuje wprowadzić kolejne zabezpieczenia, mające zapobiec wyciekom arkuszy, pojawiły się już jakiś czas temu. W maju dyrektor CKE Marcin Smolik mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że mają one wejść w życie jeszcze w tym roku. - W sierpniu będziemy testować dodatkowe zabezpieczenie przesyłek kurierskich - zapewniał wówczas, dodając, że w kolejnych latach CKE będzie "zastanawiać się nad innymi możliwościami i ewentualnie zmianami systemowymi tak, aby nie dochodziło do nieprawidłowości". Teraz TVN24 potwierdziło w CKE, że podczas najbliższych egzaminów po raz pierwszy wykorzystane zostaną specjalne nadajniki.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz na rok szkolny 2022/23. Kiedy egzaminy? - zdjęcie ilustracyjne Kalendarz szkolny 2022/23. Kiedy matura i egzamin ósmoklasisty 2023?

Poprawki matur 2022. Arkusze zostaną zabezpieczone nadajnikami

Dodatkowa kontrola, która ma zostać wprowadzona w palcówkach, w których odbędą się tegoroczne poprawkowe egzaminy maturalne, zakłada zabezpieczenie przesyłek kurierskich specjalnymi nadajnikami. Jeśli paczka z arkuszami zostanie otwarta przed godziną 8:30, powiadomienie o zdarzeniu zostanie przesłane do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ten skontaktuje się z dyrektorem placówki w celu ustalenia przyczyn zajścia. W rozmowie z TVN24 Smolik przyznał jednak, że nadajniki będą umieszczane w losowo wybranych paczkach.

Przemysław Czarnek Są wyniki matur 2022. Czarnek: Wypadły lepiej niż ubiegłoroczne

Więcej o: