Najnowsze wyniki badań wody w Odrze. Moskwa: Wskazały obecność złotych alg

"Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg)" - przekazała na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Szefowa resortu wyjaśniała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
"Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg)"

- przekazała w czwartkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu.

Anna Moskwa dodała, że "ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże". "Nie są szkodliwe dla człowieka" - poinformowała.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Skażenie Odry. Niemieccy naukowcy mówili o zatruciu wody trującymi algami

Niemieccy naukowcy z Instytutu Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego Leibniza w Berlinie już wcześniej sugerowali, że do masowej śmierci ryb i innych organizmów w Odrze mogły doprowadzić trujące algi. Na ich przypuszczenia powołuje się na swoich stronach internetowych portal informacyjny rbb24.

- To tłumaczyłoby wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur  powiedział we wtorek wieczorem w rbb24 ekolog wody Christian Wolter z Instytutu Leibniza, który od 30 lat zajmuje się badaniami Odry. 

Zdaniem naukowców, dotąd nie wiadomo jednak, jakie czynniki zewnętrzne mogły wywołać zakwit alg.

Wolf von Tuempling, analityk wód z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu uważa, że teza o toksycznych algach jest prawdopodobna, ale może wyobrazić sobie inne przyczyny katastrofy. Badaczy nadal zastanawia przede wszystkim wysoka zawartość soli w wodzie. Pewną rolę w tym przypadku mogły odegrać nielegalne zrzuty szkodliwych dla środowiska substancji.

- Jednak ta teoria nie została (jeszcze) udowodniona - pisze rbb24.

O przypuszczeniach naukowców informuje także gazeta "Maerkische Oderzeitung", która przypomina, że ministerstwo ochrony środowiska Brandenburgii wśród pierwszych wyników badań wody w Odrze podało wysoką zawartość soli i związany z tym silny zakwit glonów. Wiadomo natomiast, że "rtęć nie mogła być decydującą przyczyną: wartości mieściły się w normie jakości środowiskowej lub nieznacznie ją przekraczały" - czytamy w "MOZ".

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"

Jak informowała w środę wczesnym popołudniem agencja DPA, naukowcom udało się zidentyfikować mikroalgę. - Chodzi o gatunek prymnesium parvum, który okazjonalnie może wywoływać śmierć ryb - mówił Christian Wolter z Instytutu Leibniza.

Nadal, jednak nie wiadomo ostatecznie, czy przyczyną śnięcia ryb były toksyny pochodzące z alg.

Więcej o: