Wieża Eiffla? Mamy wieżę Eiffla "w domu". Na rondzie w Rybniku stanęła replika

W Rybniku (województwo śląskie) na rondzie Niedobczyce-Paryż stanęła 15-metrowa replika wieży Eiffla. Oryginalna dekoracja ronda to pomysł mieszkańców dzielnicy Niedobczyce.

Pomysł na postawienie w Rybniku (woj. śląskie) repliki wieży Eiffla wyszedł od mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, którzy zgłosili go do zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pomysł został wyceniony na 90 tys. zł. W środę 17 sierpnia udało się dopiąć projekt, a dekoracja stanęła na rondzie. 

Zobacz wideo Rybnik. Runęła ściana budynku w centrum miasta

Rybnik. Na rondzie stanęła replika wieży Eiffla

"Instalacja, która właśnie stanęła na niedobczyckim rondzie, zrealizowana została w trybie 'zaprojektuj i wybuduj' i kosztowała ostatecznie 159 tys. zł" - czytamy na stronie miejskiego portalu Rybnik.eu. Brakująca kwota została wygospodarowana z budżetu miasta. Dodatkowe koszty zagospodarowania częściowo pokryli też sponsorzy z rybnickich form - poinformowano. 

Konstrukcja waży niemal osiem ton. Składa się z ok. trzech tysięcy elementów stalowych oraz 700 łączników śrubowych. Sam fundament to 62 metry kwadratowe betonu o łącznej wadze 127 ton. Podświetlana wieża ma być - zgodnie z założeniami - punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz - Pszczyna. Prace nad montażem oświetlania wieży i nasadzenie zieleni potrwają do września. Wtedy też odbędzie się uroczysta ceremonia odsłonięcia obiektu. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jerzy Owsiak Jerzy Owsiak o słowach Dudy nt. pomocy uchodźcom: Kolejne brednie

Wieża Eiffla w Rybniku. Skąd ten pomysł?

Wieża Eiffla w Rybniku to pomysł, który niektórym osobom może wydać się nietypowy, ale nie wziął się znikąd. Paryż to zwyczajowa nazwa dzielnicy Niedobczyce - właśnie dlatego mieszkańcy chcieli wprowadzić tu nieco francuskiego klimatu. To nie jedyna światowa dzielnica w mieście - w Rybniku znajdziemy też Meksyk czy Maroko-Nowiny, a osiedla mieszkaniowe nieformalnie nazwano Pekinem i Manhattanem (Boguszowice Osiedle). 

- Na każdym rondzie w Rybniku jest coś charakterystycznego, na jednym kaktusy, na innym żużlowcy. Pomyśleliśmy, że fajnie oznaczyć również to nasze miejsce, a że mieszkamy na Paryżu, to od razu nasunęła nam się wieża. Pięknie oświetlona, będzie sygnalizować kierowcom, że będą przejeżdżali przez Paryż - tłumaczyła w rozmowie z rybnicką "Gazetą Wyborczą" Aleksandra Ściubidło, która jest autorką pomysłu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. 

Temperatura w Polsce - czwartek 18 sierpnia Ostrzeżenia IMGW przed upałem. Prawie cała Polska na pomarańczowo

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: