Wojciech Roszkowski - kim jest autor podręcznika HiT? Pisał pod pseudonimem, Duda wręczył mu order

Wojciech Roszkowski zasłynął przed laty podręcznikiem "Najnowsza historia Polski", który do dziś służy uczniom. Teraz - w podręczniku "Historia i teraźniejszość" - porusza temat in vitro, odwołując się do nienaukowych dowodów i pytając, "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?". Co wiadomo o autorze HiT-u?

Wojciech Roszkowski w podręczniku do historii i starożytności pisze, że metoda in vitro to "hodowla" ludzi. Niegdyś jego wyważone opinie oraz wiedza historyczna była ceniona przez wielu naukowców. Stał się autorytetem historycznym. Teraz pisze o "ideologii gender" oraz o "intelektualnych zboczeniach europejskich".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. Czy to dobra zmiana? Komentuje R. Fogiel

Autor podręcznika do HiT zasłynął "Najnowszą historią Polski"

Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku, studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Następnie został wykładowcą historii gospodarczej na SGPiS-ie. Pisał też referaty historyczne dla Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. To one stały się później fundamentem dla "Najnowszej historii Polski". Jako 31-latek podjął się opisania historii dwudziestowiecznej Polski. Publikacja była wydawana w częściach od 1982 do 1987 roku. Posługiwał się wtedy pseudonimem Andrzej Albert.

W 1994 roku został dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jego książki stały się po kilku latach oficjalnymi podręcznikami, a on tworzył kolejne tomy. W 2000 roku otrzymał Order Odrodzenia, od Aleksandra Kwaśniewskiego, a w 2020 r. Order Orła Białego odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Wojciech Roszkowski pisał teksty naukowe oraz publicystyczne. Interesowało go rozliczenie z PRL-em oraz dekomunizacją. Wspierał też stworzenie Instytutu Pamięci Narodowej oraz budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2004 roku uzyskał mandat z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śląskim. Został też deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Jest również autorem książki "Półwiecze", która jest syntezą historii politycznej świata po 1945 oraz cyklu podręczników do historii, które napisał wraz z Anną Radziwiłł.

Wojciech Roszkowski pisze o "hodowli ludzi" oraz o "ideologii gender"

W najnowszych publikacjach Wojciech Roszkowski porusza temat upadku zachodniego świata, co jest - jak twierdzi - rezultatem odwrócenia od religii chrześcijańskiej. W publikacji "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015" pisze o historii rządów PiS oraz PO. Zarzuca mu się, że przedstawione tam tezy są zgodne z narracją Zjednoczonej Prawicy. Jego kolejnymi publikacjami były m.in.: "Historia chrześcijaństwa: świętości, upadki, nawrócenia" czy "Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej" - fragmenty ostatniej z nich znalazły się również w podręczniku HiT.

Od września w szkołach średnich przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Podręcznikiem będzie "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników 1945-1979". Pojawiają się tam rozważania na temat "ideologii gender" (pojęcie nieistniejące w nomenklaturze naukowej), "wojujących ateistów" czy "intelektualnych zboczeniach europejskich", porusza również temat muzyki rockowej. Wojciech Roszkowski zadaje w nim pytanie: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?" - odnosząc się do in vitro. Sugeruje również, że invitro jest "hodowlą" ludzi, stygmatyzując dzieci, które przyszły na świat w ten sposób. W kontrowersyjnym podręczniku czytamy również: "Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowla".

Czytaj więcej: Lewica, rock i antykoncepcja są złe. Dobry jest Kościół i Budka Suflera. Oto podręcznik do HiT-u

Więcej o: