Roszkowski kopiował Roszkowskiego? W podręczniku HiT są fragmenty wcześniejszych książek. "Przeklejone bez zmian"

"W podręczniku HiT przekopiowane i wplecione w tekst zostały fragmenty publicystycznych książek autora na temat apokaliptyczno-religijnych wizji upadku cywilizacji" - pisze w poniedziałek na Twitterze użytkownik prowadzący profil Ośrodek Badania Polski. Autor, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje jedynie subtelnej korekty niektórych fragmentów.

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość budzi ogromne kontrowersje. Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, jeszcze więcej słów krytyki pojawiło się po publikacji treści zawartych w podręczniku, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski.

W poniedziałek okazało się, że fragmenty podręcznika są niemal identyczne jak te zawarte w książkach Roszkowskiego.

"W trakcie czytania książek Roszkowskiego o upadku cywilizacji odkryłem, że ich fragmenty są przeklejone bez zmian, albo z drobnymi zmianami redakcyjnymi do podręcznika" - zwraca uwagę na Twitterze profil Ośrodek Badania Polski.

"W podręczniku szkolnym, jako jedynym dopuszczonym do użytku przez ministerstwo, do przedmiotu, który ma zastąpić WOS, zostały przekopiowane i wplecione w tekst fragmenty publicystycznych książek autora na temat apokaliptyczno-religijnych wizji upadku cywilizacji" - dodaje OBP.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych fragmentów podręcznika, który, jak nietrudno zgadnąć, odnosi się do in vitro, a w którym Roszkowski określa dzieci urodzone dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego jako "hodowlę ludzi", został przekopiowany z książki "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji". Autorem jest Wojciech Roszkowski. 

Na 45. stronie podręcznika do HiT każde zdanie zostało "zaczerpnięte z innego źródła". Na zdjęciach kolorem morskim zaznaczone są fragmenty 1:1,  a kolorem różowym - fragmenty ze zmianami redakcyjnymi.

Okazuje się także, że cytat Wojciecha Sadurskiego, przytoczony w książce "Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej", bez wskazania autora, został przywołany w podręczniku do HiT. 

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Od września do szkół średnich ma wejść nowy przedmiot - historia i teraźniejszość (HiT), która zastąpi popularny WOS. Na początek nowy program będzie obowiązywać I klasy liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Tematy w nim omawiane będą dotyczyć zagadnień z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz - na czym szczególnie zależało MEN - zostaną w nim poruszone wybrane zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r., jak np. katastrofa smoleńska.

Docelowo przedmiot ten ma objąć w kolejnych latach I i II klasy liceum ogólnokształcącego, I, II, i III klasy techniczne, a w branżowej szkole I stopnia tylko klasę I.

Anna Derewienko w TVP Komentatorka z TVP: Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli

Jednak treści zawarte w podręczniku budzą niepokój wśród rodziców dzieci, nauczycieli, a także celebrytów oraz polityków opozycji. Wizja świata przedstawiona oczami prof. Roszkowskiego krytykuje lewicę i Unię Europejską. Natomiast gender, mniejszości, feminizm, ateizm, a nawet metoda leczenie niepłodności, jaką jest in vitro to rzeczy złe, godne potępienia.

Petycja ws. podręcznika Roszkowskiego

Powstała również petycja przeciwko dopuszczeniu podręcznika prof. Roszkowskiego do nauczania. Zainicjowały ją m.in. Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA czy Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian. "Mając na uwadze skalę niepłodności w Polsce oraz ilość przeprowadzanych w każdym roku zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego, można przypuszczać, że w każdej szkole, a w niektórych ze szkół w każdej klasie znajdują się dzieci, które zostały poczęte dzięki in vitro. Jak poczują się te właśnie dzieci wobec tezy, że nie przyszły na świat z miłości a w wyniku produkcji?" - czytamy w piśmie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Czarnek i Roszkowski mogą zostać pozwani za podręcznik do HiT-u. Trwa zbiórka

"Podręcznik uderza również w dzieci, które wychowują się bez rodziców biologicznych. Autor stawia tezę, że brak miłości rodzicielskiej 'jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej'. Zdecydowanie sprzeciwiamy się narażaniu dzieci wychowywanych bez rodziców, w pieczy zastępczej czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych na zderzenie z tak absurdalną, stygmatyzującą i krzywdzącą tezą" - podkreślono.

Więcej o: