Trzy możliwe przyczyny katastrofy na Odrze. Służby rozważają te wersje

Jacek Gądek
W służbach, które uczestniczą w badaniu katastrofy ekologicznej na Odrze, rozważane są trzy podstawowe wersje możliwej przyczyny masowego śnięcia ryb w Odrze - ustaliła Gazeta.pl. Od najbardziej prawdopodobnego zrzutu chemikaliów po uwolnienie trujących substancji z dna rzeki.
Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"

W sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze działa sztab kryzysowy. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wszczęła już też śledztwo.

Jak ustaliła Gazeta.pl, w służbach badających katastrofę - zwłaszcza w Inspekcji Weterynaryjnej - rozważane są trzy podstawowe wersje możliwej przyczyny masowego śnięcia ryb w Odrze. To po pierwsze zrzut chemikaliów do rzeki. - W wyniku przestępstwa - precyzuje jeden z naszych rozmówców.

Po drugie: poruszenia na dużą skalę osadów i mułów z dna rzeki, co przy niskim stanie wody mogłoby uwolnić zgromadzone w nich szkodliwe substancje i zmienić właściwości wody. Po trzecie: wyjątkowo niski poziom wody, który mógł doprowadzić do zwiększenia stężenia szkodliwych substancji.

Wielkie pretensje do wojewodów po zatruciu Odry. GIOŚ nakazał pilne działania - mamy pismoPretensje do wojewodów ws. Odry. GIOŚ nakazał pilne działania. "A oni nie zrobili nic"

- Trwa typizowanie zakładów, z których mogły zostać zrzucone do Odry szkodliwe substancje i spowodować skażenie wody. Zaraz Odra będzie najlepiej przebadaną rzeką w Polsce - mówi nasz informator.

Najbardziej prawdopodobna jest oczywiście wersja o przestępstwie. Stąd premier, informowany przez służby, mówił: - Chcemy znaleźć winnych i ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa, z którym najprawdopodobniej mamy do czynienia.

Więcej o: