Już 72 zgłoszenia ws. zanieczyszczenia Odry. Policja poszukuje sprawców. Czeka 1 mln złotych nagrody

Policja weryfikuje 72 zgłoszenia dotyczące potencjalnych sprawców zanieczyszczenia Odry - poinformowali w niedzielę funkcjonariusze. Wyznaczono nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za katastrofę ekologiczną lub podanie istotnych informacji pozwalających ustalić sprawców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamieściło w niedzielę na Twitterze wiadomość o liczbie zgłoszeń, które weryfikuje policja i przypomniało o nagrodzie za informacje dot. sprawcy bądź sprawców zanieczyszczenia Odry.

Wcześniej resort poinformował o zakończeniu posiedzenia międzyresortowego zespołu do spraw skażenia Odry. W spotkaniu uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceministrowie spraw wewnętrznych Maciej Wąsik i Bartosz Grodecki, a także przedstawiciele KPRM, MON, Ministerstwa Rolnictwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, instytucji ds. ochrony środowisk, wojewodów i służb.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"

Milion złotych nagrody za pomoc w ustaleniu sprawców zanieczyszczenia Odry

O nagrodzie za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim. Informacje można przekazywać, dzwoniąc między innymi pod numer telefonu 600-940-690, przeznaczony do zgłoszeń w sprawie zanieczyszczenia Odry. Można również kontaktować się w tej sprawie z dowolną jednostką policji w całym kraju. Funkcjonariusze zapewniają anonimowość wszystkim zgłaszającym.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu poinformowała, że tylko w sobotę w usuwanie skutków katastrofy ekologicznej w Odrze zaangażowanych było 16 zastępów PSP i 13 zastępów OSP oraz 20 łodzi. Poza patrolowaniem rzeki na całym dolnośląskim odcinku strażacy przy wsparciu żołnierzy WOT usuwali z wody martwe ryby. Najwięcej, aż 350 kg, zebrali na zalewie Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim - podała Polska Agencja Prasowa. 

W niedzielę martwe ryby wyławiane były jedynie na terenie wrocławskiego Parku Szczytnickiego i - tak jak w sobotę - z rozlewiska Bajkał. Służby wyciągnęły z wody ok. tony martwych ryb. Pozostałe regionalne odcinki Odry są tylko patrolowane.

Od soboty na terenie województwa lubuskiego obowiązuje rozporządzenie porządkowe wojewody lubuskiego z dnia 12 sierpnia 2022 roku w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz obowiązuje do czwartku 18 sierpnia br. Jego przestrzegania pilnuje policja, która prewencyjnie patroluje okolice Odry.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: