Burze nad Polską - gdzie grzmi? W wielu miejscach szansa na zjawisko "training storms"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem i burzami, które miejscami mogą być gwałtowne. Nawałnicom może towarzyszyć grad i porywisty wiatr. "W wielu miejscach możemy mieć do czynienia z trajektorią burz typu "training-storms" - ostrzegają Łowcy Burz. Chodzi o burze występujące jedna po drugiej na tym samym obszarze

Do godzin nocnych obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia dla zachodniej części kraju, a także dla fragmentu województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W czasie burz mogą pojawiać się porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę, a także krótkie, intensywne opady deszczu rzędu 10-30 litrów wody na metr kwadratowy. 

IMGW przekazało, że po południu "natężenie opadów sięga punktowo nawet 5-10 mm/10 minut". Synoptycy ostrzegają, że taki deszcz może powodować utrudnienia na drogach. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Burze nad Polską. Front przesuwa się na Zachód

"W najbliższych godzinach burze będą rozwijać się w dalszym ciągu na sporym obszarze naszego kraju. Strefa z dogodnymi warunkami do rozwoju burz będzie przesuwać się na zachód" - ostrzegają Łowcy Burz.

Front przechodzi już przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubuskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. 

"W wielu miejscach możemy mieć do czynienia z trajektorią burz typu "training-storms" a więc burz występujących jedna po drugiej na tym samym obszarze. W takim wypadku znacznie wzrośnie ryzyko nagromadzenia się dużej ilości wody opadowej oraz lokalnych zalań i podtopień" - ostrzegają na Facebooku Łowcy Burz. 

W niedzielę i kolejne dni znów będziemy mogli liczyć na upalne powietrze. W niedzielę do 30 stopni słupki rtęci podskoczyły na termometrach w Białymstoku i Toruniu, a do 31 stopni w Bydgoszczy, Poznaniu i Zielonej Górze. 33 stopnie Celsjusza odnotowano w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Olsztynie, Suwałkach i Szczecinie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 27 do 32 st. C.

Pogoda na dziś - niedziela 14 sierpniaPogoda na dziś - niedziela 14 sierpnia. Burze niemal w całym kraju

Więcej o: