RCB. Śnięte ryby w rzece Ner. Alert w kolejnym powiecie, tym razem w Wielkopolsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejne ostrzeżenie w sprawie zanieczyszczenia wody w rzece Ner do mieszkańców powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim. W sobotę alert otrzymali mieszkańcy powiatu łęczyckiego i poddębickiego w województwie łódzkim. W rzece znaleziono śnięte ryby. Trwa badanie próbek wody pobranych z Neru. Wyniki badań biochemicznych wody będą znane najwcześniej we wtorek 16 sierpnia.

Mieszkańcy tych powiatów dostają alert RCB o treści "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty".

W sobotę RCB informowało, że alert wysłano na terenie dwóch powiatów województwa łódzkiego- łęczyckiego i poddębickiego.

Ner płynie głównie przez obszary rolnicze lub tworzy trudno dostępne rozlewiska. Nie ma w pobliżu zakładów przemysłowych, ani ujęć wody. Rozpatrywane są różne scenariusze, dotyczące przyczyny śnięcia ryb - od skażenia chemicznego, przez zrzut nieczystości do rzeki, po naturalne przyczyny biologiczne, czyli tak zwaną "przyduchę". Wstępne badania wykazały jednak, że poziom tlenu w wodzie jest właściwy.

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. Starcie mieszkańca z ministrem PiS
Więcej o: