Anna Moskwa: Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania. Nie stwierdzono metali ciężkich

Ministerka klimatu i środowiska poinformowała w sobotę wieczorem, że wykluczono metale ciężkie jako przyczynę zanieczyszczenia Odry. "Trwają dalsze analizy" - napisała na Twitterze Anna Moskwa.

"Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy" - poinformowała na Twitterze Anna Moskwa. 

Jak informowaliśmy wcześniej na Gazeta.pl, ponowne badania wykonane po stronie niemieckiej także nie wykryły obecności rtęci w rzece. 

"Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynajny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji" - pisała wcześniej Anna Moskwa.

Zobacz wideo

Analizy po obu stronach granicy wykazują za to na wysokie zasolenie. Wciąż nie wiadomo, co zatruwa Odrę. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne.

Milion zł. za znalezienie źródła zanieczyszczeń. Policja szuka informacji 

Komendant Główny Polskiej Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nawet nagrodę w wysokości 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W obrębie Odry działa kilka zakładów przemysłowych. Oświadczenie w tej sprawie wydały już dwa przedsiębiorstwa, które odcięły się od plotek, jakoby miały być odpowiedzialne za zanieczyszczenia. Zrobiły to ZAK Grupa Azoty oraz producent papieru firma Jack-Pol.

Martwe ryby w Odrze Są wyniki pierwszych badań toksykologicznych wykonanych w Polsce

Do tej pory z Odry wyłowiono kilkanaście ton śniętych ryb, a monitoring prowadzony jest na odcinku 50-60 kilometrów rzeki. W akcji biorą udział, między innymi strażacy. Ponad stu druhów z Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków ochotników aktualnie pracuje na lubuskim odcinku Odry. Zielonogórskich strażaków wspiera Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie oraz Centralna Szkoła Straży Pożarnej w Częstochowie.

Niemcy ostrzegają - katastrofa na Odrze zagraża Bałtykowi. Ministerstwo Środowiska landu Meklemburgia-Pomorze Przednie przewiduje, że skutki masowej śmiertelności ryb w Odrze wpłyną na Zalew Szczeciński.

W ostatnich godzinach poinformowano, że martwe ryby są też wyławiane z rzeki Ner (134-kilometrowy prawy dopływ Warty przepływający przez województwa łódzkie i wielkopolskie). Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński zwołał z tego powodu sztab kryzysowy, a do mieszkańców rozesłano alert RCB. Nie wiadomo wciąż, czy martwe ryby na Nerze należy łączyć z zanieczyszczeniem Odry.

Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale poniżej:

Ner Rzeka Ner. Śnięte ryby w Łódzkiem. Wojewoda zwołuje sztab kryzysowy

Więcej o: