Z aktualizowanej codziennie (na podstawie wpisów użytkowników) mapy na stronie grzyby.pl wynika, że na najobfitsze zbiory mogą liczyć teraz grzybiarze, którzy wybiorą się do lasów we wschodniej części Wielkopolski (Kalisz, Konin), na Mazowszu (Ciechanów, Warszawa), w Łódzkiem (Łódź, Piotrków Trybunalski), w północno-zachodniej części Podlasia i na Podkarpaciu (Krosno).
"Z wieloletnich obserwacji widać, że w okresie sierpień-wrzesień, wzrost potencjału zwykle nieco (o kilka dni do tygodnia) wyprzedza faktyczne pojawienie się grzybów. Czasem (zwłaszcza latem) jest tak, że dużemu potencjałowi nie towarzyszy znaczny pojaw grzybów, wtedy zwykle związane jest to z długotrwałymi upałami przy suchej pogodzie" - pisze Marek Snowarski, autor strony i - jak sam określa - synoptyk grzybowy.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Jak korzystać z mapy na jego stronie? Synoptyk grzybowy poleca, aby samodzielnie obserwować zmiany na interesującym nas obszarze występowania grzybów.
"Przy odrobinie doświadczenia w takiej analizie, można pod koniec lata i na początku jesieni prawie pewnie określić nadciągający wysyp z kilkudniowym wyprzedzeniem. W okresie letnim sprawa planowania jest trudniejsza, z uwagi na szybką zmienność sytuacji i jej duże zróżnicowanie w terenie. Letnie wysypy trwają zwykle po kilka dni i są dość lokalne; ponadto jest duża konkurencja ze strony larw owadów" - pisze Snowarski.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>