Wąż Eskulapa jest jednym z gadów ciepłolubnych. Występuje w Europie Środkowej i Azji Mniejszej. Źle znosi upały i wysoką wilgotność powietrza, więc latem żeruje wcześnie rano, lub późnym wieczorem. O tych porach można go spotkać m.in. w Bieszczadach.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Wąż Eskulapa w Polsce najczęściej występuje w Bieszczadach, ale pojawia się też w Górach Sanocko-Turczańskich. Lubi lasy liściaste, zarośla i korytarze rzek. Wąż Eskulapa jest gatunkiem synantropijnym, co oznacza, że często lgnie do ludzi - dlatego można się na niego natknąć na trasach turystycznych, a także w ogrodach i szopach.
Na szczęście, największy polski wąż nie jest jadowity. Jeśli go nie sprowokujemy, nie zaatakuje nas, mimo że ze względu na pokaźny rozmiar może wzbudzać strach.
Dorosły wąż Eskulapa może mierzyć od 120 do 200 centymetrów. Samce są dłuższe niż samice, co jest dość nietypowe u gadów. Łuski na ciele węża Eskulapa najczęściej są brązowe, zielone i oliwkowożółte. Mają metaliczny połysk. Młode węże tego gatunku często przypominają zaskrońce zwyczajne.
Węże Eskulapa żywią się gryzoniami. Zjadają także pisklęta i drobne ptaki. Zdarza się, że jedzą inne węże. W trudnych sytuacjach, kiedy brakuje innego pożywienia, zjadają bezkręgowce.
Polują, chwytając ofiary pyskiem, a następnie owijając je całym ciałem i dusząc.
Wężowi Eskulapa zdarza się atakować większe zwierzęta, jak dziki, lisy czy borsuki. W takim starciu zdarza się, że gady giną.
Warto wiedzieć, że w Polsce węże Eskulapa są objęte ścisłą ochroną. Są krytycznie zagrożone wyginięciem. Według rozporządzenia Ministra Środowiska z 2011 roku konieczna jest czynna ochrona zwierząt oraz wyznaczanie stref ochronnych, żeby ten gatunek przetrwał.
*********************
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.