Wielki wąż grasuje w Bieszczadach. Może mierzyć nawet dwa metry. Czy jest niebezpieczny?

Wąż Eskulapa jest największym przedstawicielem swojego gatunku występującym w Polsce. Może mierzyć nawet dwa metry. Grasuje w Bieszczadach, zdarza się, że spotykają go turyści. Osobnik ten nie jest groźny. Co należy o nim wiedzieć?

Wąż Eskulapa jest jednym z gadów ciepłolubnych. Występuje w Europie Środkowej i Azji Mniejszej. Źle znosi upały i wysoką wilgotność powietrza, więc latem żeruje wcześnie rano, lub późnym wieczorem. O tych porach można go spotkać m.in. w Bieszczadach.

Zobacz wideo Filmy z fotopułapek Kazimierza Nóżki oglądają tysiące

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wąż spadł na mężczyznę (zdj. ilustracyjne) Lublin. Korzystał z toalety. Spadł na niego wąż

Wąż Eskulapa. Czy trzeba się go bać?

Wąż Eskulapa w Polsce najczęściej występuje w Bieszczadach, ale pojawia się też w Górach Sanocko-Turczańskich. Lubi lasy liściaste, zarośla i korytarze rzek. Wąż Eskulapa jest gatunkiem synantropijnym, co oznacza, że często lgnie do ludzi - dlatego można się na niego natknąć na trasach turystycznych, a także w ogrodach i szopach.

Na szczęście, największy polski wąż nie jest jadowity. Jeśli go nie sprowokujemy, nie zaatakuje nas, mimo że ze względu na pokaźny rozmiar może wzbudzać strach.

Największy wąż w Polsce. Co warto o nim wiedzieć?

Dorosły wąż Eskulapa może mierzyć od 120 do 200 centymetrów. Samce są dłuższe niż samice, co jest dość nietypowe u gadów. Łuski na ciele węża Eskulapa najczęściej są brązowe, zielone i oliwkowożółte. Mają metaliczny połysk. Młode węże tego gatunku często przypominają zaskrońce zwyczajne.

Węże Eskulapa żywią się gryzoniami. Zjadają także pisklęta i drobne ptaki. Zdarza się, że jedzą inne węże. W trudnych sytuacjach, kiedy brakuje innego pożywienia, zjadają bezkręgowce.

Polują, chwytając ofiary pyskiem, a następnie owijając je całym ciałem i dusząc.

Naja annulifera RPA. Kobra ugryzła 47-letniego turystę w genitalia. Jad spowodował gnicie

Wąż Eskulapa. Największy polski wąż jest pod ochroną

Wężowi Eskulapa zdarza się atakować większe zwierzęta, jak dziki, lisy czy borsuki. W takim starciu zdarza się, że gady giną.

Warto wiedzieć, że w Polsce węże Eskulapa są objęte ścisłą ochroną. Są krytycznie zagrożone wyginięciem. Według rozporządzenia Ministra Środowiska z 2011 roku konieczna jest czynna ochrona zwierząt oraz wyznaczanie stref ochronnych, żeby ten gatunek przetrwał.

*********************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: