Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Co to za święto?

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dzięki czemu możemy cieszyć się dłuższym weekendem. Katolicy obchodzą tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy w ten dzień trzeba iść do kościoła?

15 sierpnia to dzień wolny od pracy. To znaczy, że wielu z nas będzie się cieszyć długi weekendem. Osoby wierzące mają jednak tego dnia zobowiązania. W poniedziałek przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy to oznacza, że katolików czeka wizyta w kościele?

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanym też świętem Matki Boskiej Zielnej, katolicy powinni pojawić się w kościele. Według nauk Kościoła ten dzień powinno się potraktować jak niedzielę - czyli powstrzymywać się od prac niekoniecznych i uczestniczyć w odświętnej mszy świętej. 

Ksiądz Piotr Natanek podczas Misterium Męki Pańskiej (2017 r.) Biznesy ks. Natanka. 100 tys. zł, by ocalić "wzgórze ocalenia"

Co upamiętniają katolicy 15 sierpnia? I dlaczego potocznie święto to nazywa się Matki Boskiej Zielnej? Według legendy apostołowie po śmierci Maryi Panny trzeciego dnia, zamiast jej ciała znaleźli w grobie tylko zioła i kwiaty. Tak Matka Boska została patronką ziemi i roślinności, powierzono jej niemal wszystko, co kwitnie i owocuje w tym czasie.

Czy w długi weekend sklepy są otwarte?  Czy 14 sierpnia to niedziela handlowa?

15 sierpnia obowiązuje zakaz handlu. Czy w związku z tym poprzedzająca go niedziela - 14 sierpnia - to niedziela handlowa? Nie tym razem. Zakupy musimy więc zrobić wcześniej. Sklepy będą otwarte 13 sierpnia, w sobotę i wrócą do pracy po długim weekendzie, we wtorek 16 sierpnia.

*************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: