Święto Wojska Polskiego 2022 - czy odbędzie się defilada? [HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI]

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. W tym roku jest to poniedziałek, a w związku z długim weekendem, w wielu miastach w Polsce odbędą się pikniki wojskowe czy koncerty. Czy w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa?

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, w której zwycięstwo odnieśli Polacy. Tego dnia wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które zgodnie z decyzją ustawodawcy, jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Święto Wojska Polskiego 2022 - czy odbędzie się defilada żołnierzy i sprzętu wojskowego?

Uroczysta defilada z okazji dnia Święta Wojska Polskiego była jednym z corocznych, głównych punktów uroczystości. Zazwyczaj organizowana była w centrum Warszawy. W 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało jednak z tej części uroczystości. Dlaczego?

Powodem jest brutalny atak Rosji na Ukrainę. MON chce, by tegoroczne obchody pozwoliły Polakom spotkać się z żołnierzami Wojska Polskiego, ale w formie np. pikników wojskowych.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Sąd - zdjęcie ilustracyjneWarszawa. Atak na dwie Ukrainki. Sześć nastolatek odpowie przed sądem

Święto Wojska Polskiego 2022 - harmonogram obchodów w poniedziałek 15 sierpnia

Zgodnie z harmonogramem udostępnionym przez MON, wydarzenia związane z obchodami święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 8, a zakończą około godziny 22:30. 

  • 8:00 - 12:00 uroczystości patriotyczno-religijne (Ossów);
  • 10:00 - msza św. za ojczyznę (Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie); 
  • 11:00 - 18:00 - pokazy sprzętu, wystawy stoiska promocyjne, gry i zabawy (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie);
  • 12:00 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wręczenie nominacji generalskich (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie);
  • 14:00 - 16:30 - Festiwal orkiestr wojskowych NATO, z udziałem orkiestr polskich - w tym Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego - oraz orkiestr zagranicznych, m.in. z Rumunii, Łotwy i Słowacji (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie);
  • 14:00 - 18:00 - pikniki wojskowe pod hasłem "Zostań Żołnierzem RP" (17 miejscowości w Polsce);
  • 20:00 - 22:30 - Koncert piosenki wojskowej państw NATO organizowany przez TVP, piknik wojskowy (Elbląg).

Ogólna sytuacja w Donbasie. Stan na 10 sierpniaOczekiwanie na kolejną rundę. Podsumowanie wydarzeń na froncie

Więcej o: