Skażenie Odry. Szef MON: W rejon rzeki zostaną skierowani żołnierze

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak przekazał w czwartek po południu, że w rejon Odry zostaną skierowani żołnierze. W wodzie w ostatnich dniach znajdowane są tony śniętych ryb, a według służb mogło dojść do skażenia chemicznego. "Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece" - zapowiada Błaszczak.

"Żołnierze zostaną skierowani w rejon Odry. Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań" - zapowiedział w czwartek we wpisie na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Kilka godzin wcześniej premier Mateusz Morawiecki stwierdził w mediach społecznościowych, że "sprawa zanieczyszczenia Odry jest niezwykle skandaliczna". Zapowiedział, że w rejon katastrofy udają się w czwartek wiceminister Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca. Szef rządu podkreślił, że "truciciele nie pozostaną bezkarni.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Przypomnijmy: służby wyjaśniają przyczyny śmierci tysięcy ryb, które od lipca znajdowane są w Odrze. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał w środowym komunikacie, że badane są próbki wody z Odry w województwie śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Skażenie Odry w okolicach Kostrzyna nad Odrą (zdjęcie ilustracyjne)Za katastrofę w Odrze mogą odpowiadać zakłady przemysłowe. Trwa kontrola

"Nie potwierdzono odtlenienia wody w rzece, czyli tzw. przyduchy. W rzece stwierdzono natomiast wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim. Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie. Zachodzi podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen" - wskazywał GIOŚ.

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Tylko wczoraj wyłowiono tu ok. 2 ton martwych ryb"

Skażenie Odry. Tysiące śniętych ryb

Wody Polskie przekazały w czwartek, że "sytuacja na odcinkach Odry na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego, administrowanych przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu jest całkowicie opanowana i stabilna".

"Od kilku dni nie występują żadne nowe skupiska śniętych lub martwych ryb, ani w rejonie Wrocławia, ani w rejonie Oławy, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano problem pod koniec lipca. (...) Aktualnie na terenie województwa lubuskiego trwa usuwanie ryb z rzeki Odry przez PZW, przy wsparciu pracowników Wód Polskich" - czytamy w komunikacie.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: