Sakiewicz przegrał w sądzie, ma zapłacić za okładkę z żołnierzami Wehrmachtu. "Stygmatyzuje"

Tomasz Sakiewicz musi zapłacić 15 tys. złotych zadośćuczynienia Bartoszowi Kramkowi, działaczowi Fundacji Otwarty Dialog. Ten pozwał redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" w związku z publikacją fotomontażu, na którym Kramek został przedstawiony w mundurze Wehrmachtu. Sakiewicz musi opublikować również przeprosiny.
Zobacz wideo Koniec ustępstw wobec Brukseli? Premier odwraca kotem ogonem i zaczyna mówić o Leszku Millerze

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i uznał, że "satyryczny charakter fotomontażu nie wyklucza naruszenia dóbr osobistych", a "okładka stygmatyzuje i zniesławia".

Wobec tego sąd nakazał redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" zapłatę zadośćuczynienia finansowego Bartoszowi Kramkowi. Tomasz Sakiewicz i Niezależne Wydawnictwo są zobowiązani zapłacić: 15 tysięcy złotych na rzecz działacza Fundacji Otwarty Dialog, 10 tysięcy złotych na rzecz fundacji Praw Kobiet oraz ponieść koszty procesu drugiej instancji.

Tomasz Sakiewicz powiedział, że spodziewał się takiego wyroku. Zwrócił również uwagę na nierówne - jego zdaniem - potraktowanie przez sąd stron w procesie. - W pierwszej instancji nie dopuszczono mnie do udziału w rozprawie. Wziąć w niej udziału nie mogli nawet moi świadkowie - podkreślił.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Gala Disco Polo, Zenek MartyniukZenek Martyniuk obok ekspertów w TVP. Zachęca do "patrzenia w niebo"

Fotomontaż w "Gazecie Polskiej": Kramek jako żołnierz Wehrmachtu

Bartosz Kramek pozwał Tomasza Sakiewicza za okładkę "Gazety Polskiej" z sierpnia 2017 roku, przedstawiającą żołnierzy Wehrmachtu z tytułem "Nowa kampania wrześniowa. Znamy plany jesiennego puczu". Zdjęcie okładkowe było fotomontażem, jeden z niemieckich żołnierzy miał na niej twarz działacza Fundacji Otwarty Dialog.

Bartosz Kramek w pozwie domagał się 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia, wpłaty 20 tysięcy złotych na rzecz Centrum Praw Kobiet oraz przeprosin. "Gazeta Polska" wnioskowała o oddalenie pozwu w całości.

Medal Wolności Słowa - nominowaniMedal Wolności Słowa. Poznaliśmy kandydatów

Więcej o: