Medal Wolności Słowa. Poznaliśmy kandydatów - wśród nich m.in. Tuleya, Jacoń, Ferenc

Poznaliśmy kandydatów do tegorocznego plebiscytu Medal Wolności Słowa organizowanego przez Fundację Grand Press. Uroczysta gala ogłoszenia laureatów odbędzie się 30 sierpnia w Gdańsku. Partonem medialnym plebiscytu jest m.in. Gazeta.pl.

Fundacja Grand Press przedstawia dziewięcioro kandydatek i kandydatów do Medalu Wolności Słowa. Medale po raz drugi zostaną wręczone 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o nagrodach Grabskiego: To przykre

Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel.

Fundacja Grand Press zebrała zgłoszenia kandydatur. W kategorii Media mogły ich dokonać kolegia redakcyjne polskich mediów, w kategorii Instytucja zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, a w kategorii Obywatel/Obywatelka pełnoletni obywatele Polski.

W kategorii Instytucja przedstawiono trzy kandydatury:

  • Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który nie poddał się próbom cenzury sztuki,
  • Jakuba Karysia, przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji, inicjatora protestów przeciwko lex TVN,
  • Igora Tulei, sędziego odsuniętego przez władze od orzekania z powodu swojej niezależności.

W kategorii Media przedstawiono kandydatury:

  • Piotra Jaconia, dziennikarza TVN 24 ujmującego się za osobami transpłciowymi,
  • Jerzego Jureckiego, dziennikarza z Zakopanego, wydawcy "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiciela wolnych mediów lokalnych,
  • Ewy Siedleckiej, publicystki "Polityki", skazanej za ujawnienie sędziowskiej afery hejterskiej.

 W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazano:

  • Kamilę Ferenc, prawniczkę działającą na rzecz praw kobiet, w tym prawa do legalnej aborcji,
  • Roberta Hojdę, inicjatora projektów Tour de Konstytucja i Marszu Milczenia’44,
  • Katarzynę Wappę, nauczycielkę z Hajnówki, lokalną aktywistkę i obrończynię praw uchodźców, ofiar push backów do Białorusi.

Laureatów Medalu wskaże tegoroczna Kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: prof. Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik – Babka od Histy, Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press, Andrzej Skworz, redaktor naczelny „Press", Ewa Wrzosek, prokuratorka.

Elektrownia Jaworzno Awaria elektrowni w Jaworznie doprowadzi do blackoutu?

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia o godz. 20.30 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas wydarzenia wystąpią: Adam Nowak, Maciej Maleńczuk, Kasia Moś, Igor Herbut, Sabina Jeszka i Karolina Leszko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.

Gala będzie transmitowana na żywo w TVN 24, na Facebooku oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia.

Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Kraków, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Łódź, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patroni medialni: Press (partner główny), Gazeta.pl, TOK FM, Onet, Wp.pl, TVN24.

Więcej o: