Polska zbuduje zaporę elektroniczną na granicy z Rosją. Budowa ma ruszyć w tym roku

Jeszcze w tym roku ma ruszyć rozbudowa ochrony granicy z obwodem kaliningradzkim. Taką informację w rozmowie z "Faktem" przekazała por. Anna Michalska, rzeczniczka straży granicznej. - Będą czujniki ruchu, kamery, zarówno dzienne, jak i noktowizyjne - podkreśliła.
Zobacz wideo Straż graniczna pokazała, jak wygląda budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Długość odcinka lądowego granicy Polski z Federacją Rosyjską wynosi około 209 km. To tam właśnie ma powstać zapora. Prace miały wystartować już w lipcu, jednak termin uległ przesunięciu. - Chcemy ruszyć z projektem jeszcze w tym roku. Teraz wszystko uzgadniamy - poinformowała w rozmowie z "Faktem" por. Anna Michalska. 

Polska zbuduje zaporę na granicy z Rosją

Na granicy z obwodem kaliningradzkim ma zostać zamontowany system perymetrii, który podobny będzie do tego instalowanego obecnie na granicy polsko-białoruskiej w woj. podlaskim. Teraz na granicy polsko-rosyjskiej działa system sześciu wież obserwacyjnych. Są on rozmieszczone od Braniewa po Dubeninki.

Rzeczniczka straży granicznej przekazała "Faktowi", że system będzie wyposażony w czujniki ruchu oraz kamery zarówno dzienne, jak i noktowizyjne. Elektronika ma kosztować ok. 330 mln zł - podkreśla dziennik.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Granica polsko-białoruska. Powstaje także zapora elektroniczna

Budowa muru na granicy z Białorusią ruszyła 25 stycznia tego roku. Przedstawiciele polskiego rządu pojawili się 30 czerwca w gminie Kuźnica, gdzie wypowiedzieli się na temat prac nad powstającą zaporą. Jak przekazano wówczas, do połowy września wzdłuż całej granicy ma powstać także zapora elektroniczna, obejmująca czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Na początku sierpnia rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska przekazała natomiast w rozmowie z polskatimes.pl, że "trwają odbiory techniczne ostatnich odcinków bariery fizycznej" a "bariera perymetryczna jest w toku budowy".

Zapora fizyczna została wybudowana na odcinku 187 kilometrów, a bariera elektroniczna ma zabezpieczyć łącznie 202 kilometrów. Przypomnijmy, że koszt ogrodzenia ma zamknąć się sumą ponad 1,6 mld złotych.

Więcej o: