Pogoda długoterminowa na jesień 2022. Co nas czeka po upalnym lecie?

Pogoda na jesień 2022 zapowiada się ciepło - temeratura prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Co z opadami? Synoptycy na podstawie wstępnych wyliczeń zapowiadają, czego możemy się spodziewać od września do grudnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy opublikował już prognozę pogody na nadchodzącą jesień. Jak pracownicy IMGW obliczają pogodę długoterminową? Wykorzystują do tego swoje autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Korzystają także z wyników modeli amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) i Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na jesień 2022. Zapowiada się ciepły wrzesień

Według wyliczeń IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza we wrześniu będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, lub w jej górnych granicach. Czy będzie deszczowo? Suma opadów ma się znaleźć w normie dla tego miesiąca. Zapowiada się więc całkiem pogodny początek jesieni.

Pogoda na jesień 2022. Co nas czeka w październiku?

Październik ma być znacznie bardziej deszczowym miesiącem. Temperatury mają się utrzymać w zakresie normy wieloletniej. Padać będzie za to znacznie ponad średnią - w północnej połowie Polski ilość opadów uplasuje się powyżej wieloletniej normy. Mniej deszczowo będzie na południu.

Pogoda na jesień 2022. Listopad w normie

W listopadzie temperatury mają się kształtować w ramach normy wieloletniej 1991-2020. Również w normie mają się utrzymywać opady. Wyjątkiem jest obszar nadmorski, gdzie może popadać nieco więcej, niż w reszcie kraju.

Wstępna prognoza pogody na grudzień 2022. Czy czekają nas białe święta?

Wyliczenia modeli meteorologicznych na grudzień wskazują, że temperatura będzie unormowana, natomiast opady przekroczą normy wieloletnie - i to na terenie całego kraju.

Czym jest "norma wieloletnia" w prognozach IMGW?

Na stronie IMGW eksperci wyjaśniają, jak obliczają normy wieloletnie: "średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie 'poniżej normy', 10 środkowych 'w normie', a 10 najwyższych 'powyżej normy'" - czytamy. 

 Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

********************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: