Podkarpacie. Śmiertelne pułapki na drzewach przeznaczonych do wycinki. Leśnicy: To terroryzm

Leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska (woj. podkarpackie) twierdzą, że radykalni ekoaktywiści zastawili na nich śmiertelną pułapkę. Na drzewach planowanych do pozyskania zauważyli bowiem powbijane gwoździe. "Gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić. Śmierć grozi też pracownikom tartaku, do którego trafi drewno z powbijanym metalem" - podkreślają Lasy Państwowe. Dodają, że sprawa trafiła na policję.

11 lipca br. Inicjatywa Dzikie Karpaty skierowała do Nadleśnictwa Lutowiska wniosek o odstąpienie od pozyskania dwóch drzew. Inżynier nadzoru i leśniczy pojechali na miejsce planowanej wycinki, aby rozeznać się w sytuacji. Odkryli tam, że w pobliżu wskazanych drzew ktoś wbił gwoździe w inne drzewo - podaje strona Lasów Państwowych.

Podkarpacie. Nieznani sprawcy wbijają gwoździe w drzewa. Lasy Państwowe: To terroryzm

Leśnicy wyjaśniają, że metoda ta - zwana tree spiking - jest rozpowszechniana przez skrajnych aktywistów. Tego typu "nakłuwanie drzew" ma na celu uszkodzenie ostrza lub silnika piły mechanicznej. Gwoździe wbijane w wyższych partiach drzew mogą zniszczyć maszyny tartaczne, stosowane przy późniejszej obróbce drewna. "Poza oczywistymi stratami materialnymi takie działanie stwarza poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pilarzy i stolarzy" - podkreślają leśnicy.

Zwracam się do wszystkich działaczy i grup proekologicznych w całej Polsce: powstrzymajcie tych, którzy ryzykują życiem ludzi. Wbijanie gwoździ w drzewa to nie akcja protestacyjna, to zwykły terroryzm. Powstrzymajcie to, zanim dojdzie do tragedii

- apeluje rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Zobacz wideo Pleń. Rzadkie zjawisko w podkarpackim lesie

Na obszarze Nadleśnictwa Lutowiska działają dwie grupy aktywistów - formalna i nieformalna. Również na terenie sąsiedniego Nadleśnictwa Stuposiany funkcjonuje podobne, nieformalne zgrupowanie.

Lasy Państwowe sprawę wbitych gwoździ przekazały policji. Jak tłumaczą, o problemie poinformowały dopiero teraz, ze względu na dobro śledztwa.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: