Dziennikarz TVP dostał udaru na wakacjach. 31-latek jest w ciężkim stanie, rodzina wini lekarzy

Dziennikarz TVP Wrocław i jego bliscy wyjechali na urlop nad Bałtyk. Pewnego dnia 31-letni Łukasz Owsiany doznał udaru mózgu. Mężczyzna przebywa w szpitalu, a jego stan określany jest jako ciężki. Rodzina za tę sytuację wini lekarzy i prowadzi zbiórkę na jego dalsze leczenie.

Do zdarzenia miało dojść podczas wakacji nad Bałtykiem. Dziennikarz TVP Wrocław pewnego dnia zaczął odczuwać ból głowy i nagle stracił przytomność. Partnerka Łukasza Owsianego zadzwoniła po pogotowie, które przyjechało na miejsce po 20 minutach. 

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Dziennikarz TVP Wrocław dostał udaru na wakacjach. Kilka godzin miał czekać na pomoc na SORze

Ostatecznie dziennikarz został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na SOR szpitala wojewódzkiego w Koszalinie w woj. zachodniopomorskim. - Naszym zdaniem tam właśnie zlekceważono objawy wskazujące na udar mózgu i przez kilka godzin nie postawiono właściwiej diagnozy - powiedziała Zofia, partnerka 31-latka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodała, neurolog zbadał Łukasza dopiero po kolejnych trzech godzinach. Wówczas okazało się, że 31-latek ma udar mózgu. Dziennikarz został przetransportowany do szpitala w Szczecinie, gdzie przeszedł operację neurochirurgiczną udrożnienia tętnic. Niestety, od ponad tygodnia mężczyzna nadal przebywa w śpiączce. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Lech Wałęsa w szpitaluLech Wałęsa pokazał zdjęcie ze szpitala. "Jeszcze trochę"

Lekarze określają stan pacjenta jako bardzo ciężki, ale stabilny. Nie potrafią też określić, kiedy 31-latek wróci do zdrowia ani czy po udarze będzie w pełni sprawny. Bliscy dziennikarze oskarżają natomiast lekarzy w Koszalinie, że to przez ich błędy Łukasz znalazł się w tym stanie - zwłaszcza, że w przypadku udaru liczą się pierwsze godziny. 

Rodzina Łukasza Owsianego rozpoczęła też zbiórkę pieniędzy na rehabilitację 31-latka. Pieniądze można wpłacać na subkonto Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia - 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839 (Bank Pekao SA I Oddział Wrocław) z dopiskiem "darowizna na cele ochrony zdrowia - DZIENNIKARZ". Pieniądze zbierane są też za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Ogrzewanie (zdjęcie ilustracyjne)10 złotych na przeżycie po podwyżce cen. Burmistrz zawiesza stawki

Udar - jak rozpoznać?

Rocznie udaru mózgu doświadcza 60 tys. osób. Jak rozpoznać, że z daną osobą dzieje się coś złego? Najczęstszymi objawami udaru są:

  • silne bóle głowy,
  • bełkotliwa mowa,
  • drętwienie kończyn,
  • niedowłady (często mięśni twarzy - osoba taka uśmiecha się tylko jednym kącikiem ust).

W zależności od obszaru mózgu, który uległ uszkodzeniu, mogą pojawić się dodatkowo:

  • zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • osłabienie,
  • wymioty,
  • zaburzenia widzenia,
  • trudności z logicznym myśleniem. 

Aby rozpoznać udar, wystarczy zrobić prosty test. Należy poprosić osobę, u której podejrzewamy udar, by się uśmiechnęła, powtórzyła jakieś zdanie lub podniosła ręce do góry. Sprawdzimy w ten sposób, czy nie występują niedowłady mięśni twarzy, problem z ruchomością lub mową. W przypadku pojawienia się tych objawów należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc.  

Więcej o: