Dolnośląskie. 12-latka utknęła w szczelinie w Górach Stołowych. Wyciągnął ją ojciec i grupa turystów

12-latka wpadła do skalnej szczeliny o głębokości dziewięciu metrów znajdującej się w Szczelińcu w Górach Stołowych. Do wypadku doszło podczas zwiedzania skalnego labiryntu. Dziewczynkę wyciągnął ojciec wraz z grupą turystów.

Po wyciągnięciu nastolatki ze szczeliny, Grupa Sudecka GOPR pomogła w przetransportowaniu jej do pobliskiego Karłowa. Następnie śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał ją do szpitala, gdzie udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tatry. Rejon Giewontu. Śmigłowiec TOPR podczas akcji ratowniczej.Samotne wycieczki w góry niebezpieczne dla turystów. TOPR przestrzega

Dolnośląskie. 12-latka wpadła w szczelinę w Górach Stołowych

Grupa Sudecka GOPR w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że we wtorek 9 sierpnia 12-latka utknęła w szczelinie w masywie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (woj. dolnośląskie). "Została wydobyta przez ojca i przygodne osoby przed przybyciem pierwszych ratowników. Przytomną dziewczynkę, z zaopatrzonymi urazami zniesiono w noszach kong do Karłowa" - poinformowano na Facebooku.

Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przyleciał do Karłowa z bazy HEMS, znajdującej się we Wrocławiu. W całej wyprawie ratunkowej wzięło udział siedmiu ratowników GOPR. 12-latka nie odniosła żadnych poważnych obrażeń.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Aplikacja "ratunek" pomaga zlokalizować turystów w górach

Szczeliniec Wielki (922 m .n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych w paśmie Sudetów. Znajduje się w Parku Narodowym Gór Stołowych i należy do Korony Gór Polski. Atrakcją dla turystów są tam wąwozy i rozpadliny. Znajdziemy tam ciekawe trasy turystyczne, które tworzą trudne do przejścia labirynty.

Ratownicy górscy zwracają uwagę, aby w tak wymagającym terenie zaopatrzyć swój telefon w aplikację "Ratunek", dzięki której w razie potrzeby łatwiej zlokalizować turystę, który potrzebuje pomocy. Jest to jedyna aplikacją, którą polecają Ochotnicze Służby Ratownicze i która pomaga w zgłoszeniu wypadku w górach. Podczas rozmowy z poszkodowanym zostanie wysłana wiadomość, dotycząca lokalizacji z dokładnością do 3 m.

Tatry. Padł rekord mrozu w lipcu. W Litworowym Kotle odnotowano temperaturę -5,7 stopniTatry. Rekord mrozu w lipcu. W Litworowym Kotle odnotowano -5,7 stopni

Więcej o: