Ambasador Rosji w Polsce otrzymał od Władimira Putina jedno z najwyższych odznaczeń. "Sumienna służba"

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został odznaczony przez Władimira Putina Orderem Aleksandra Newskiego. Decyzja ta ma być wynikiem "wielkiego wkładu Andriejewa w realizację polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej.

Jak przekazała rosyjska agencja prasowa TASS, prezydent Władimir Putin przyznał ambasadorowi Federacji Rosyjskiej w Polsce Order Aleksandra Newskiego. Jest to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych w Rosji, które jest przyznawane przez prezydenta zasłużonym obywatelom i "zagranicznym osobistościom". Ma on być nagrodą za "zasługi dla współpracy z Rosją". Ten sam order miał być wręczony w czerwcu prezydentowi Kazachstanu -  Kasym-Żomart Tokajew odmówił jednak przyjęcia tego odznaczenia.

Zobacz wideo Ambasador Rosji oblany farbą. Szef gabinetu prezydenta: Ten incydent nie powinien mieć miejsca

Ambasador Rosji w Polsce otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń od Władimira Putina

Siergiej Andriejew został odznaczony m.in. "za wielki wkład w realizację polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej". Poza tym w uzasadnieniu dodano, że order jest wyrazem podziękowania za "wieloletnią sumienną służbę dyplomatyczną".

Andriejew jest ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce od 2014 roku. Wcześniej pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w rosyjskiej ambasadzie w Portugalii. Był też ambasadorem w Angoli i Norwegii.

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą w Warszawie. Prokuratura wszczęła śledztwo

9 maja 2022 roku ambasador został oblany czerwoną farbą przez aktywistów, którzy nie chcieli dopuścić rosyjskiej delegacji do złożenia kwiatów w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. 19 lipca RMF FM przekazało natomiast, że prokuratura wszczęła już w tej sprawie śledztwo. 

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew oblany czerwoną farbąOblała farbą ambasadora Rosji w Polsce. Kim jest Iryna Zemliana?

Śledztwo prowadzone jest ze względu na artykuł 136 Kodeksu karnego. Dotyczy on "czynnej napaści na akredytowanego przedstawiciela dyplomatycznego". Za ten czyn grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

 "Choć taka jest kwalifikacja, należy też oczekiwać, że prokuratura dokładnie zbada zachowanie policjantów podczas tego incydentu. Na materiałach filmowych z mauzoleum widać, że zabezpieczający to miejsce funkcjonariusze nie zareagowali na pierwszy atak farbą na ambasadora. Zauważalną reakcję widać dopiero przy drugim ataku, kilkadziesiąt sekund później" - przekazało RMF FM. Komenda Stołeczna Policji nie dopatrzyła się jednak żadnych błędów ze strony funkcjonariuszy.

Ambasador Rosji w Warszawie oblany farbą - zdjęcie archiwalneAmbasador Rosji oblany czerwoną farbą. Wyniki postępowania policji

Więcej o: